“SEDAT PEKER’İN İNTERNETE ERİŞİMİ KESİLDİ”

Sedat Peker’le görüştüğünü belirten Gazeteci Erk Acarer, Peker’in Osman Kavala hakkında açıklama yapacağını ancak Peker’in Birleşik Arap Emirlikleri’nde kaldığı mekânın ve evin interneti kesildiği için, açıklamayı kendisinin yaptığını kaydetti. Acarer, açıklamalarının sonunda, Peker’in 1998 yılında bu konuda Organize Suç Büro Amirliği’nde verdiği ifadenin tutanağının ilgili sayfasının fotoğrafını da yayınladı.

Erk Acarer, Twitter sayfasında şu bilgileri verdi:

Mustafa Kurdaş'ın acı günü Mustafa Kurdaş'ın acı günü

“Kamuoyuna… Sedat Peker’in bulunduğu mekân ve kullandığı eve artık internet erişimi yok. 2 gün önce kendisi tarafıma önemli bir meseleyi aktarmış ve bu konuda paylaşım yapacağını söylemişti.

Yarın kritik bir duruşma olduğu için ve kendisinin bu bilgiyi aktarma şansının bulunamadığını düşündüğüm için bu bilgi ve konuşulanları kamuoyuna aktarmayı uygun buluyorum.

Aktardığı konu, Osman Kavala’ydı. Geçmişte yaşanan bir rahatsızlığı dile getirdi. Türkiye’nin silah savunma sanayinde çok geri olduğu yıllar olduğunu söylemişti. Yıl 1998. Ancak o zaman Kavala’nın savaş uçaklarının yazılımını yapan bir firması vardı.

Kavala, bu firmayı ABD’li bir yatırımcıya satacaktı. Fakat tam bu noktada, devreye ‘çok önemli’ bir kişi girdi: Korkut Eken! Kavala’ya firmasını Türkiye’ye ait bir firmaya satmasını istedi!

Bu ricayı ileten ise Sedat Peker’di. Hem dönemin arşivini hem de Peker’in ifadelerinin olduğu belgeyi iliştireceğim. Peker, Eken’in bu ricasını şirketin hem yöneticisi hem CEO’su Zeki Türkkan vasıtası ile Kavala’ya aktardı.

Kavala, Amerika’ya satılacak şirketi 4/1 fiyata Türkiye’nin istediği firmaya sattı. Sedat Peker, bana yaptığımız ikili görüşmede özet olarak şunları ifade etmişti: “Bunun şahidi olarak, bu paylaşımı dava öncesi yapmak boynumun borcudur.”

“Milliyetçi iş adamları, 3 milyon dolarlık malzemeyi 50 milyon dolara Savunma Sanayisi Başkanlığına sattılar. Korkut Eken, 200 bin dolar komisyon aldı.”

Şöyle devam etti: “Kendini, dindar, milliyetçi ve millî diye tanıtan iş adamları, 3 milyon dolarlık malzemeyi 50 milyon dolara, Savunma Sanayisi Başkanlığına sattılar. Casus Kavala mı? Akıl ermiyor!”

Sedat Peker, bu aracılıktan tek kuruş almadığını da belirtirken, tüm meblağ olan 200 bin Doları Korkut Eken’in aldığını da işaret etti! Zaten ifadesi de bu yöndeydi!

İşte bir yanda mukaddesatçı yerli-millî iş insanları, diğer yerde ajanlıkla suçladığınız, mesnetsiz Gezi suçlamalarının göbeğine koyduğunuz Osman Kavala! Yazık ettiğiniz yaşamlar… Belge ve arşiv erktedir.”