Hint-Pasifik ülkelerine resmi ziyaretler gerçekleştiren ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Tayvan'dan ayrıldı. Çin'den gelen sert uyarılara rağmen Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen ile bir araya gelen Pelosi, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada 'birlik' mesajı vermiş, "Amerika'nın Tayvan'la dayanışması bugün hiç olmadığı kadar büyük önem taşıyor. Biz de buraya bu mesajı getirdik" demişti.

Pelosi, Tayvan'dan ayrılmadan önce yaptığı sosyal medya paylaşımında ise, "Amerika ve Tayvan'ın ekonomik bağlarını nasıl derinleştirebileceğini, güvenlik ortaklığımızı nasıl daha da güçlendirebileceğimizi ve ortak demokratik değerlerimizi nasıl savunabileceğimizi tartıştık" ifadelerini kullandı.

Pekin yönetimi, ayrı bir ülke olarak tanımayıp kendi parçası olarak gördüğü Tayvan'a Pelosi tarafından düzenleneceği belirtilen ziyarete sert tepki göstermişti. Pelosi'nin gezisi, ABD'den Tayvan'a son 25 yılda yapılan en üst düzey ziyaret niteliğinde.

ABD’nin Büyük Orta Doğu Projesi: 22 ülkenin sınırları değiştirilmek isteniyor ABD’nin Büyük Orta Doğu Projesi: 22 ülkenin sınırları değiştirilmek isteniyor