Organ reddinin erken teşhisi yapay zekayla sağlanacak Organ reddinin erken teşhisi yapay zekayla sağlanacak

Biden, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında Kovid-19 ile mücadele kapsamında atacakları yeni adımları açıkladı.

Ellerinde Kovid-19’un yayılmasını önlemek için aşı gibi güçlü bir araç olduğunu vurgulayan Biden, “ABD’de 80 milyon kişinin hālâ aşı olmadığını görmek hayal kırıklığı.” dedi.

“Bu salgın, aşı olmayanların salgını”

Biden, Delta varyantı sebebiyle ülkenin zor günler yaşadığına işaret ederek, “Bu salgın, aşı olmayanların salgını.” dedi.

Aşı mecburiyetine karşı çıkan yerel yöneticileri de eleştiren Biden, “Bu kişiler, insanları aşıya teşvik etmek yerine mobil morg siparişi veriyorlar.” diye konuştu.

Biden, Kovid-19 aşı mecburiyetini, imzaladığı yeni kararname ile bütün federal ve sağlık çalışanları ile 100’den fazla personeli olan iş yerlerinde çalışanları kapsayacak şekilde genişleteceklerini belirterek, “Aşı bir kişisel özgürlük değil, bu çevrenizi korumak.” dedi.

“Aşı olmak için neyi bekliyorsunuz?”

Henüz aşı olmayanlara da seslenen Biden, “Aşı olmak için neyi bekliyorsunuz? Artık doğru olanı yapın ve aşı olun.” çağrısında bulundu.

Biden, aşı olmuş kişileri korumak için ek dozların onaylanması durumunda ellerinde yeterince 3. doz aşı olduğunun altını çizdi.

Kovid-19 ile ilgili tedbirlerden en çok okulların etkilendiğini belirten Biden, okulların gerekli tedbirler alınmış şekilde açık kalması için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı.

Biden, “Bugün buradan bütün eyalet valilerini, öğretmenler ve okul çalışanlarına aşı mecburiyetini getirmeye davet ediyorum. Bazıları hālihazırda bunu yapıyor ama daha fazlasına ihtiyacımız var. Okullarda aşı mecburiyeti yeni bir şey değil ve işe yarıyor.” diye konuştu.

Aşılı kişileri korumak için adımlarının devam edeceğini belirten Biden, “Ulaşım güvenliği yönetimi, maske takmayı reddeden kişilere yönelik cezaları iki kart artıracak. Eğer maskeyi reddediyorsanız ceza ödemeye razı olun.” uyarısını yaptı.