Fotoğraf sanatına farklı bir açıdan bakan, doğal ama bir o kadar da etkileyici görüntüler yakalayan ünlü fotoğrafçı Afsar Mirzayev,  Formula 1’e de büyük bir ilgi duyuyor. Formula 1 hakkında konuşan Mirzayev; “ Formula 1, dünyanın büyük bir kısmını ilgisini cezbettiği gibi benimde ilgimi çekmeyi başarıyor. Yarışlar sırasında yaşanılan heyecan ve adrenalin bence insan ruhunu besleyen bir duygu durumu. Bu adrenalin dolu duygu durumu benim ise hem ruhumu hem de sanatımı besliyor.” diyerek aslında çok yönlü bir fotoğraf sanatçısı olduğunu gözler önüne seriyor.

Hayatı boyunca sürekli fotoğraf sanatını geliştirerek, başarılı bir konuma yerleşen Afsar Mirzayev; “Ben sürekli fotoğrafın peşinden gittim. Bu amaç doğrultusunda dünyanın farklı ülkelerinde ve kentlerinde bulundum. Henüz genç yaşta Moskova’dan New York’a gittim. Sadece fotoğrafla ilgilenmek için. Aslına bakarsınız bu da benim hayatımın adrenalin dolu ve heyecan verici bir yönü oldu. Aynı Formula 1 gibi. Şimdi düşündüğümde adrenalin ve heyecan duygusundan yararlanarak sanatımı ve kendimi beslediğimi anlayabiliyorum.” diyerek adrenalin ve heyecan duygusundan nasıl beslendiğini ifade ediyor. Sözlerine devam eden başarılı fotoğrafçı Afsar Mirzayev; “ Formula 1’in aksiyon ve heyecan dolu yönünden çok etkilendiğimi söyleyebilirim. Bence insanlara da bu hazzı izleyerek dahi olsa tatma imkânı çok çekici geliyor.” diyor.

Ataşehir'de Açık Hava Yaz Konserleri Ataşehir'de Açık Hava Yaz Konserleri

Başarılı fotoğraf sanatçısı Afsar Mirzayev, “Benimde hayatımda Formula 1 ile benzeşen noktalar var diyebilirim. Belki de Formula 1 bu nedenle bana çekici geliyor. Bu kesitlerin ilki bahsettiğim gibi Moskova’dan New York’a fotoğraf için gitmek. Cesur ve radikal bir karardı. Aynı zamanda heyecan vericiydi. İkinci kesitin ise Azerbaycan Devlet Ekonomi Üniversitesi’nde Ticaret Fakültesine kabul edildim. Burada başarılı bir şekilde eğitimimi tamamlamama rağmen fotoğraf tutkumun peşinden gittim ve farklı bir yol çizdim. Aynı bir Formula 1 pilotu gibi. Bu da cesur ve heyecan dolu bir adımdı. Bu nedenle Formula 1’i yakından takip etmekten geri kalamıyorum.”  diyerek sanatçı bakışıyla güzel bir paralel bağlantı kuruyor.