Programda katılımcılara hitap eden Salih Turhan, son zamanlardaki ırkçılık hadiselerine de değinerek şu şekilde konuştu:

“Kardeşliğin ne demek olduğunu, ne manaya geldiğini daha iyi idrak etmemiz gereken günlerden geçiyoruz. Bozgunculuk, fitne ve fesat insanlık tarihinin her döneminde bir imtihan olmuştur. Fakat tarih içerisinde belirli dönemlerde, karşılaştığımız bu kötülükler eğer engellenmezse bir topluluğun, bir ülkenin, bir milletin ya da topyekun dünyanın felaketi olabilir.

İslam’ın insanlığa en büyük ve en asil katkılarından biri de, getirmiş olduğu kardeşlik ilkesidir. İslam’ın ayaklar altına aldığı ırkçılığı bugün baş üstünde taşımaya çalışan ve bununla abad olacağını zanneden kesimler, hem kendilerine zarar verirken hem de insanlık tarihinde bir kara leke olarak yer alıyorlar.”

Gençliğin önemine de dikkat çeken Turhan şunları söyledi:

“Gençlerimizin her biri bizim için birer hazinedir. Her biri, bütün varlığıyla bizim için son derece kıymetlidir Bizim için genç demek, Allah’ın dağlara yüklediği fakat dağların bile kaldıramadığı o kutsal emaneti omuzlarında, yüreğinde, zihninde taşıyarak insanlığa faydalı olmaya gayret eden insan demektir.

MSB Akar: Tahıl koridoru için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz MSB Akar: Tahıl koridoru için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz

Mevcut sömürü düzenine karşı esaslı itirazları olmayan birçok çevre çoğu zaman gençleri sorun olarak görmüşlerdir. Küresel sömürü sisteminin gençlerin kimlik arayışlarını ve heyecan duygularını sömürdüğü açıktır. Taşeron örgütlerin ve yapıların gençlerin aksiyon ve heyecan beklentileri üzerine tuzak kurduklarını, gençlerin arayışlarını ve adanmışlıklarını kendi çıkarları için kullanan sömürü mekanizmalarının varlığını hepimiz görmekteyiz.”