Türkiye'de üretimin neden gerilediği yaşanan bir olayla yeniden gün yüzüne çıktı.

TV100 de yayınlanan Gürkan Hacır'ın sunduğu Taksim Meydanı programında Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya, o olayı anlattı.

Erbakan’ın yerli traktör fabrikası, tank üretme kabiliyetiyle kurulmuş Erbakan’ın yerli traktör fabrikası, tank üretme kabiliyetiyle kurulmuş

2009 yılında Saraybosna-Türkiye seyahatinde daha sonra bakanlık yapan bir milletvekili ile yaşadıklarını anlatan Kaya, AK Parti'nin bilinçli tercihlerinin Türkiye'yi bu noktaya getirdiğini belirterek anısını şöyle paylaştı;

"2009 yılında Saraybosna'dan gelirken, yine isim vermeden söyleyeceğim, o dönemde milletvekili olan daha sonra bakanlık yapan şu anda da AK Parti'de vekillik yapan bir isimle yan yana düştük. Şekere, fındığa, tütüne kotayı kendisine ifade ettiğimde bana söylediği cümle şuydu. Dedi ki, Türkiye'de 74 milyon nüfus var. 74 milyon içinde 30 milyon iş gücü var. 30 milyon içerisinde 7.5 milyon yani %25 tarımda çalışıyor. Biz dedi, kendimizi AB'ye hazırlamak için %25 yani 7.5 milyonu 3 milyona indirmek istiyoruz, %10'a çekmek istiyoruz. O yüzden bu kotaları uyguluyoruz, insanları üretimden çekiyoruz."

"Aramızda geçen görüşme olduğu için sayın bakanın ismini vermeyeceğim. Ama neden bu kadar net ifadeler kullandı. Çünkü, bilinçli bir tercih yaptı. Bu tercih kötü olsun, ülke çok daha kötü olumsuzluklara ulaşsın diye yapmadı tabi ki ama bu tercihin ne kadar sakat olduğu, ne kadar yanlış olduğu, ne kadar bağımsızlığa engel olduğu, ne kadar bir ülkeyi çaresiz bıraktığı çok net anlaşılıyor. Bunun özellikle bilinmesi gerekiyor. AK Parti'nin yanlışları değil AK Parti'nin bilinçli tercihleri bu ülkeeyi bu noktaya getirmiştir."