Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN Türk - Kanal D ortak yayınında gazetecilerin sorularını cevaplarken, Ali Babacan’ı IMF’den talimat almak ve faizci olmakla suçlamıştı. Erdoğan, şunları söylemişti:

“Zaten onlar faizciydi”

“2008 Ekonomik krizi olduğu zaman ben yine o zaman bir çıkış yapmıştım. Demiştim ki, ‘Bu kriz, bizi teğet geçecek.’ Ve şu anda işte parti kurma çalışması yapan bazı arkadaşlar var ya, onlar da o zaman benim yanımda olanlar, bana karşı çıkmışlardı. Yok şöyledir, yok böyledir. Niye? Çünkü talimatı IMF’den alıyorlardı. İnandığımı ben de kararlı bir şekilde sürdürdüm. (Onlar ‘teğet geçmeyecek’ mi diyorlardı?) Hayır. Tabi. Böyle bir noktadaydılar. Zaten onlar, faizciydi.”  

Eski Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sözlerine, twitter sayfasında cevap verdi. Babacan, şunları kaydetti:

“Devletin ödediği faiz, 3 yılda 57 Milyar’dan 139 Milyar TL’ye çıktı”

“Dün akşamdan bu yana faiz konusu üzerinden yapılan tartışmaları izliyorum. Geçmişi her yönüyle değerlendirmeye hazırım. Ancak bizim Türkiye’nin bugününe ve geleceğine odaklanmamız gerekiyor.

Faizlerle ilgili güncel birkaç rakamı paylaşmak isterim: Merkezi yönetim bütçesinden ödenen faiz 2017 yılında 57 Milyar iken 2018’de 74 Milyar TL’ye çıktı. Hükümetin programına göre faiz ödemeleri 2019’da 103 Milyar, 2020’de 139 Milyar TL.

Dikkatinizi çekmek isterim: Devletin vatandaşlarından vergi toplayarak piyasaya ödediği faiz 3 yılda 57 Milyar’dan 139 Milyar TL’ye ulaşıyor. Artış oranı % 144. Dahası, Türkiye’nin hayat pahalılığı gibi, işsizlik gibi devasa sorunları var.

Gerçekleri saklamadan ülkemizin sorunlarını açıkça konuşmamız gerekiyor. Türkiye’nin yaşadığı bunca sıkıntı varken, anlamsız tartışmalar üretmek yerine çözüm için çalışmak zorundayız. Çalışıyoruz.”