Vatandaş pandemi dönemi sosyal medya üzerinden tepkilerini dile getirdi. Kimi yapılan zammı soygunculuk olarak nitelendirdi. kimiyse ulaştırma bakanlığına seslendi.

Zam oranı geçtiğimiz yıl aralıkta belirlendi. Türkiye istatistik kurumu'nun tüketici ve üretici fiyat endeksi göz önüne alınarak belirlenen zam cumhurbaşkanlığı imzasıyla resmi gazete'de yayımlandı. Yüzde 22,58 oranı vergi artışı olarak yansıtıldı. Bu zam oranının yansıdığı kalemlerden biri de araç muayene ücretleri. 1 ocak tarihinden itibaren vatandaşa güvenli sürüş maliyetli oldu. Çünkü vergide zam oranı fiyatlara yansıdı.  Muayene ücretleri 174 lira ile 462 lira arasında değişiyor. 

Kurban faaliyetleri için "Cansuyu" ekipleri yola çıktı Kurban faaliyetleri için "Cansuyu" ekipleri yola çıktı

KDV dahil muayene ücretleri:

- Otobüs, kamyon, çekici ve tankerlerde 462 lira.

- Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römorklarda 342 lira.

- Traktör, motosiklet ve motorlu bisikletlerde 174 lira.

Ancak sürücü zor durumda. Muayene 450 liranın üstünde, motorlu taşıtlar vergisi, zorunlu trafik sigortası, kaskosu, bakımı, vergisi, harcı derken sürücünün cebinden neredeyse bir araç parası daha çıkıyor. Üstelik muayenesini yaptıramayanlar bir de üstüne ceza ödemek zorunda. Bu ceza oranı gecikme süresi hesaplanarak yapılıyor. Aylık gecikme süresi yüzde 5'le çarpılarak tutar ceza olarak sürücüye yansıtılıyor.

Vatandaş konuyla ilgili sıkıntısına muhattap ararken, 10 dakikalık bir muayene için 450'nin üstünde bir tutarın alınmasına dair tepkilere AK parti Aydın eski milletvekili Ahmet Ertürk de destek verdi. Ertürk, araç muayene istasyonlarında vatandaş yüksek ücretten şikayetçi, 10 dakikalık iş 420 TL, devlete gideni nedir acaba diye sordu.