Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Ben çalışma hayatının temsilcilerine, emekçilerin temsilcisi olan Türk-İş mensuplarına hem de işveren sendikası TİSK'in mensuplarına teşekküre ediyorum. Türkiye, tarihi bir asgari ücret sözleşmesine imza atmış bulunuyordu. Bundan bütün çalışanlar hatta, orta sınıf da memnun olmuştu. Asgari ücret, sadece asgari ücretlilerle sınırlı değil, toplumsal etkileri var. Bir iş yerinde asgari ücret belirlenince, çalışanların ücreti de yukarıya doğru çekiliyor. Asgari ücretin sınırlı etkisi olmadığını görmemiz lazım" dedi.

TİSK: DENGELİ BİR RAKAMDA ANLAŞILIR

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, "Ben de bu sürecin ülkemiz adına, çalışan kesim adına, işçiler adına hayırlı olmasını temenni ediyorum. Vatandaşlarımızın beklentisi var. Üçlü mutabakatla, hem işçi, hem devletimizin hem de işletmelerimizin, işveren mutabakatı ile ara zamda mutabık olduk. Buraya severek isteyerek geldik. Dengeli bir rakamda anlaşacağımızı ümit ediyorum. Saygı ve selamlarımı sunuyorum" dedi. 

TÜRK-İŞ: YASAL DÜZENLEME İHTİYAÇ

Haklarını arayan işçiler gözaltına alındı Haklarını arayan işçiler gözaltına alındı

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, "Sayın Bakanım, özellikle uzun yıllar sonra asgari ücretle ilgili bir toplantı yapıyoruz. Bu son 5 aydır enflasyonda olan, gıdada olan yüksek artıştan kaynaklı bir iş. Enflasyon ortada. Enflasyon çerçevesinde dar gelirliyi, asgari ücretliyi nefes aldıracak bir düzenleme olur temennim odur. Benim de TİSK'in değerli başkanı kardeşimin de düşünmesi lazım. Burada yüzde 86'sı örgütsüz bir toplumda, öyle bir noktaya geliyor, herkes asgari ücretli sözleşme. Burada bir yasal düzenlemeye ihtiyaç var" dedi.

Asgari ücrette ara zam görüşmelerinde yarın bir sonuç çıkması bekleniyor.