(Fotoğraf: ASOF / Shimano Carp Team)

Bolu Gölköy Baraj Gölü’nde gerçekleştirilen yarışmaya, çeşitli illerden 26 takım katıldı. Yapılan değerlendirme sonucunda dereceye giren takımlar şöyle:

Derecelendirme

En Büyük Balık Birincisi: Shimano Carp Team (11 kilo 500 gram)
En Çok Balık Birincisi: Mulberry Carp Team 54 (11 adet / 61 kilo 800 gram)
En Çok Balık İkincisi: Klas Baits Carp Team (11 adet / 50 kilo 300 gram)
En Çok Balık Üçüncüsü: Shimano Carp Team ( 10 adet / 45 kilo 800 gram)

Sektör Ödülleri

1-7 Ayhan Nuri Şimşek Carp Trainer (4 adet / 15 kilo 700 gram)
8-14 Bekir Çetin Avseti Nature In Carp Team-14 (4 adet / 21 kilo 500 gram)
15-20 Ulaş Görücü Avara Av Malzemeleri (5 adet / 32 kilo 300 gram)

Mansiyon

Kamil Üçbaş
Hasan Batatoğlu
Sadi Yapıcıoğlu
Serdar Kanıkardeş
Hava Kolçak

“Sportif Sazan Balığı Yakalama Yarışması” nedir?

ASOF Carp Turkey Sazan Yakalama Yarışması’nda İl Tarım Müdürlüğü gözlemcisi olarak görev yapan su ürünleri mühendisi Mukadder Güler’in balikhaber.com’a verdiği bilgiye göre yarışma, Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu (ASOF) tarafından düzenleniyor.

Yarışmacılar, tuttukları balıkların ölçümlerini yaptırdıktan sonra tekrar göle bırakıyorlar.

Gölköy Su Ürünleri Üretim İstasyonu, tutulan balıklardan anaç olanları alabiliyor.

Mukadder Güler, bu konuda şunları söylüyor:

Beşiktaş, Ghezzal ile 90+6'da güldü Beşiktaş, Ghezzal ile 90+6'da güldü

“Ağ ile yakalanan balıklar anaç balık olma özelliğine sahip olmuyor; çünkü anaç balıkta aradığımız en önemli özelliklerden birisi, pullarından bir tanesinin dahi eksilmemesi ve yarasının bulunmaması. Kuyruk ve yüzgeçlerinde dahil herhangi bir yara ya da zedelenme, darbe olmaması gerekiyor. Ayrıca anaç balıklarda görsellik bizim için çok önemli.

Balıklar ağ ile yakalanınca, balıklarda yaralanma, zedelenme ve darbeler yer alıyor. Herhangi bir yaralanma, darbe ve zedelenme sonucunda balıklarda mantarlaşma oluşuyor. Söz konusu mantarlaşma hızlıca bakteri üreterek tüm havuzlarda balık ölümlerine sebebiyet vermektedir.

(…) Bu sebeple olta ile yakalanan anaç balıklar bizim için çok önemli. Bu yıl yarışma kapsamında gölden tutulan anaç balıkları alıyoruz ancak ilerleyen dönemlerde bunu almayacağız. Çünkü bu yıl tutulan balıklar 1,5 kg. ile 3 kg. arasında olacak, ki anaç balıklarımızı gençleştirmemiz de önemli. İlerleyen dönemde biz kendi anaç balıklarımızı kendimiz üretmeye başlayacağız.”

Güler, “Balıkların Gölköy’den alınmasının özel bir sebebi var mı?” sorusunu, “Balıkları Gölköy’den almamızın en önemli sebebi, buradaki balıkların oldukça kaliteli ve sağlıklı balıklar olması ve Gölköy’de gölün hemen ayağında Üretim İstasyonumuzun yer almasıdır.” diye cevaplıyor.