Altılı masanın katılımcılarından Demokrasi ve Atılım Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Gebze Mitingi'nin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

SEÇİME KADAR DEVAM

CHP ile başlayan ve Saadet Partisi'nin organizesi ile son bulacak altılı masa toplantılarının sona ermeyeceğini belirten DEVA lideri, çalışmaların aynı titizlikle seçime kadar devam edeceğini vurguladı.

ERDOĞAN'IN ADAYLIĞI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylığı üzerine yapılan tartışmalara ilişkin düşüncesini dile getiren Babacan, "Bunu büyük bir mesele yapmıyoruz. Mesele  olursa meclis gereğini yapar. Sayın Erdoğan görevi bırakacaksa bunu hukukçular değil, halk söylesin istiyoruz" dedi.

TÜİK haziran ayı işsizlik rakamını açıkladı TÜİK haziran ayı işsizlik rakamını açıkladı

ALTILI MASANIN ADAYI

Babacan, altılı masanın adayına ilişkin ise, "Bizim hedefimiz altı parti ortak aday göstereceğiz. İlk turda açık ara seçim kazanması lazım. Açık farkla olmalı ki kimse itiraz edemesin. İdeal bu ama baktık olmadı. Her şeyin sonu değil, 2018’de de her parti kendi adayını çıkardı, yine de partiler ittifak halinde seçime gitti. Ama bizim şu anda ana planımız, A planımız altı partinin ortak bir aday üzerinde uzlaşmasıdır" diye konuştu.

IMG-20220703-WA0008

HEDEF MUTABAKAT

Altılı masanın bir ittifak olmadığını ancak ruhunun mutabakat olduğuna dikkat çeken Babacan, "Altılı masada her şey mutabakatla, konsensüsle gidiyor. Tek bir parti tek bir kelimeyi kabul etmiyorsa o açıklama metne girmiyor. İşin ruhunda mutabakat var. Bundan sonrada hedef mutabakat" dedi.

Altılı masadaki kırmızı çizgisi sorulan Babacan, niyetin önemli olduğunu ve olumsuzluklar üzerine masaya oturmadıklarını belirterek, "her şeyin üzerinde mutabık kalınmadıkça hiçbir şey üzerinde mutabık kalınmaz" düşüncesini ilk toplantıda ilke edindiklerini vurguladı.

ERDOĞAN VE BAHÇELİ, RAHAT NUMARASI YAPIYOR

DEVA lideri Babacan ayrıca, seçime 1 yıldan az bir zaman kalmasına ve yaşanan ekonomik krize rağmen, "AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin rahat bir görüntü vermesi sizi endişelendirmiyor mu? sorusuna ilişkin, ikilinin rahat numarası yaptıklarını söyledi. 

IMG-20220703-WA0009