DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, FOX televizyonunda yayınlanan “Çalar Saat” programında İsmail Küçükkaya’nın sorularını cevapladı.

Babacan, bir soru üzerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın erken seçim yapılmadan tekrar aday olamayacağına dair iddiayı da değerlendirdi.

Babacan, bu konuda şunları söyledi:

Karamollaoğlu'ndan 'Altılı Masa' açıklaması: Bir araya gelmeye devam edeceğiz Karamollaoğlu'ndan 'Altılı Masa' açıklaması: Bir araya gelmeye devam edeceğiz

“Erdoğan aday olmak istiyorsa YSK buna sesini çıkaramaz”

“Hukukçu arkadaşlarımız, bunu çok inceledi. Orada 2 tane görüş var. Birinci görüş, Sayın Davutoğlu’nun da dillendirdiği görüş şöyle: ‘Sayın Erdoğan, halk tarafından ilk 2014 yılında seçildi. O, birinci dönemiydi. İkinci 2018 yılında seçildi. O da ikinci dönemiydi. Dolayısıyla bir daha normal yollardan aday olamaz; ancak Meclis ülkeyi erken seçime götürürse aday olabilir.’ Bu, birinci hukuk görüşü.

Bir diğer hukuk görüşü var, o da ne diyor? ‘2017’de sistem değişti. Dolayısıyla sistem değiştikten sonra Sayın Erdoğan, yeni sisteme göre seçildi. Dolayısıyla bu daha birinci dönemidir.’ Bu da ikinci hukuk görüşüdür. Biz, birinci taraftayız; ama şu var: Bu ihtilaf nereye gidecek? YSK’ye gidecek. Yüksek Seçim Kuruluna gidecek. Yüksek Seçim Kurulu’nun da bu tür durumlarda eğiliminin nasıl olacağı, kimden yana taraf alacağı, risk alıp almayacağı, bütün bunlar zaten çok bariz şeyler. Yani bu konu YSK’ye gittiğinde, kuvvetle muhtemel, Sayın Cumhurbaşkanının görüşü neyse o görüş doğrultusunda bir şeyler çıkar diye tahmin ediyoruz; ama şu var: Erken seçim, teknik olarak nedir? 2023 haziranında değil de 2023’ün mayısında yaparsanız, o da erken seçimdir. Bu, o günlerde çok ciddi bir tartışma konusu olursa, bir ihtilaf konusu olursa, Meclis toplanır, seçimi mayıs ayında yapabilir. Ha, şu iddia edilebilir: Meclisin şu anda AK Parti ve MHP olarak ülkeyi seçime götürecek sayısı yok. Yani AK Parti ile MHP birleştiği zaman dahi milletvekili sayısı yetmiyor, seçime götürebilmek için. Dolayısıyla illâki muhalefetten destek gerekiyor. Ha, seçim konusunda muhalefete söyleyince, ‘Arkadaşlar, biz erken seçim yapmak istiyoruz. Gelin destek verin.’ Dediğinde muhalefetin de bundan geri durması çok kolay bir iş değildir. Ha, şu olabilir: Bunu iyice tartışmalı hāle getirmek için belki iş zorlanır; ama sonuçta iş YSK’ye gideceği için, YSK’nin de aşağı yukarı bu konularda ne karar vereceği üç aşağı beş yukarı belli olduğu için biz, DEVA Partisi olarak bu tartışmaya hiç girmiyoruz; çünkü nasıl olsa bir şekilde yol bulunur. Eğer Sayın Erdoğan aday olmak istiyorsa, bir şekilde yolunu bulur ve aday olur. Buna da YSK sesini çıkaramaz, diye düşünüyoruz.”