Ekonomist İbrahim Kahveci, TV5’de Cuma günleri yayınlanan “Ekonomi ve Ötesi” programında, Hasan Basri Akdemir’in sorularını cevapladı.

Kahveci, devlette israfın önlenmesi için toplumda vergi bilincinin nasıl oluşturabileceği konusunda bir öneri de bulundu.

Asgari ücretle çalışan bir vatandaşın emekliliğine kadar 35 yıl boyunca çalışması sonucunda 850 bin Lira kazanabildiğini ve %15-20 oranında vergi ödediğini belirten Kahveci, bir futbolcunun ise sadece 1 yılda birkaç milyon Lira kazanç elde ettiğine işaret etti.

“Ama onlara vergi yok” diyen Kahveci, sözlerine şöyle devam etti:

“Şöyle vergi yok: En üst ligdekilerden (futbolculardan) %15, diğerlerinden %10 kesinti yapıyorlar. Stopaj kesintisi… Onu da aslında devlet almıyor. Onu bir şekilde hallediyorlar. Yani sıfır vergi... Maliyenin vergiyle koruduğu onlar, böyle acayip vatanseverlik de yapıyorlar ya, maliyenin vergiyle koruduğu onlar, sonra ne oluyor? Silahlarla hastane basıyorlar, mekân basıyorlar, ediyorlar; yargı da koruyor tabi.

Bak bakalım o zaman 250-300 araçla gezebiliyor musun?

Vergi vermeyen vatandaşta ülke bilinci oluşmaz. Ha, şunu söyleyeceksin: Ücretlerde vergiyi ver çalışana. Kaynaktan kesme. Yani iş verenden kesme, ver vatandaşa parayı. (Vergi kesintisi yapmadan) brüt ücretini ver. Vatandaş gitsin Maliyeye o vergiyi versin. Bak bakalım ondan sonra bu ülkede bir yerden bir yere 250-300 araçla gezebiliyor musun? O vergiyi kendi eliyle ödeyen vatandaşta o vergi bilinci öyle oluşur ki… O zaman ülke bilinci oluşuyor, o zaman vatan bilinci oluşuyor. O zaman diyor ki, ‘Bu parayı (vergiyi) ben verdim. Öyle bir yerden bir yere 250-300 arabayla gidemezsin. Bir yerden bir yere havadan gitmek için 15 tane özel uçağın olamaz. Almanya Başbakanı, bizim kaç katı millî gelire sahip, tarifeli uçakla gidiyor bazen, değil mi? 1 tane uçağı var. Sende 13-14 tane uçağın var. Kim hediye etti, kimden aldın, belli değil uçaklar. Arabalar, şeyler… (…) Vergi bilincinin gelişmesi için, acil olarak yapılması gerekenlerden bir tanesi şu: Vergiyi ödeyen, o vergiyi kendi eliyle ödeyecek. (Devlet, gelirinden kesinti yapmayacak.) Yani çalışan ücretliler ne oluyor? Kaynaktan kesiliyor; yani iş veren ödüyor. İş verene kalıyor o bilinç.”