“Diyarbakır yeterince destek almadı”

Fesih Bozan, Korona virüsü salgınından Diyarbakır’ın da ciddi bir şekilde etkilendiğini ancak iktidarın açıkladığı yardım paketlerinden yeterince faydalanmadığını, bunun Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın saha araştırmasında görüldüğünü söyledi.

“Kişi başı 6.325 TL nerede?”

Fesih Bozan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, salgın sürecinde yardım tutarının 240 milyar TL’ye ulaştığını, bunun ekonomik büyüklüğünü çarpan etkisiyle ifade etmek gerekirse, bu rakamın 525 milyar TL’yi bulduğunu söylediğini hatırlattı.

Bozan, “525 milyarı 83 milyon nüfusa böldüğümüzde kişi başı 6.325 TL yapıyor. Ben almadım, çevremde bulunan kişilerin aldığın duymadım, firmaların çoğu almamış; peki, bu yardımı kim aldı? Kime nasıl dağıtınız?” diye sordu.

İktidarın yaptığı yardımın temelinin milleti bankalara, faizli kredilere yönlendirmek olduğunu ifade eden Bozan, salgın sürecinde Diyarbakır’da işletmelerin aldığı destek hakkında şu bilgileri verdi:

Salgın sonrasında Diyarbakır ekonomisinin durumu

“Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ve Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi işbirliğinde 11-22 Mayıs 2020 tarihleri arasında Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren 212 işletmeden 152 işletme ile yüz yüze görüşme yapılarak, işletmelerin pandemi sürecinde açıklanan istihdam ve finansal tedbirlerden ne düzeyde yararlandıkları araştırılmıştır.

Yapılan saha araştırmasına göre;

* Görüşülen işletmelerin %82,3’ü pandemi sürecinden etkilenmiştir.

* 152 işletmenin %20,30’u pandemi döneminde açıklanan banka kredi desteğinden yararlanmıştır.

 * %18,40’ı SGK ve vergi borcu öteleme desteğinden yararlanmıştır.

 * %29’u kısa çalışma ödeneğinden yararlanmıştır. Başvuru yapıp destek alamayan işletmelerin %85,5’i 450 prim gün koşulunu sağlayamamıştır.

* 152 işletmede çalışan 7.697 çalışanın sadece %23,57’si için kısa çalışma ödeneği desteği alınmıştır.

* Görüşülen işletmelerin %57,40’ı bu dönemde kira, fatura, vergi, SGK, çalışan maaş, banka kredi ve borçlarını ödeyememişlerdir.

* İşletmelerin %61,2’sinin hali hazırda bankalara kısa, orta ve uzun vadede kredi borçları bulunmaktadır.

 * İşletmelerin %84’ü pandemi döneminde açıklanan desteklerin yetersiz olduğunu belirtmişlerdir.

Genel olarak bakıldığında açıklanan tedbirlerden yararlanma oranları oldukça düşüktür.  İşletmelerin sadece

* %20,30’u banka kredi desteğinden,

* %18,40’ı SGK ve vergi borcu ötelemeden,

* %29’u kısa çalışma ödeneğinden yararlanmıştır. 

Güzel ve yaldızlı sözler yerine işte iş dünyasının gerçek hali bu.”

Daha etkili tedbirler alınabilirdi

İktidarın, firmaları bankalardan kredi kullandırmak yerine daha kalıcı çözümler bulmak zorunda olduğunu belirten Bozan, “Çünkü borç, borçla ödenmez. İşletmeler tekrar kredilerle borçlanırsa, borç kartopu gibi gittikçe büyür ve firmalar bu kartopunun altında kalmış olacak” dedi.

Bozan, “İktidar, işletmeleri krediye teşvik yerine, firmaların vergilerinin ve sigorta alacaklarının silinmesi, işçilere verilen kısa çalışma ödeneği desteğinin uzatılması, kira desteği sağlanması gibi işletmeleri rahatlatacak ve yeni yük oluşturmayacak destekler yapmalıdır” diye konuştu.

"Seçimin kazananını 86 milyon belirler" "Seçimin kazananını 86 milyon belirler"

Fesih Bozan, iktdarın, vatandaşın su ve elektrik faturasını silmek yerine, 3-4 ay öteleyerek beşinci ayda kabarık faturayı ödemek zorunda bıraktığını, bunun da vatandaşı daha da zor duruma düşürdüğünü dile getirdi.

Bozan, “Saadet Partisi olarak, şunu hatırlatıyoruz: Devlet, vatandaş için vardır. Olağan üstü afetlerde herhangi bir ayrım yapmadan, devlet bütün imkânlarını vatandaşın hizmetine sunmak zorundadır. Unutulmasın ki, vatandaş varsa devlet vardır” dedi.