Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının hakkında gözaltı kararı verdiği Gürcan’ın İstanbul Bakırköy’deki evinde arama yapıldı. Gözaltına alınan Gürcan’ın buradaki işlemlerin ardından Ankara’ya götürüleceği belirtildi.

Gürcan hakkındaki soruşturmanın “siyasal ve askeri casusluk” suçuna yönelik yürütüldüğü öğrenildi.

***

Karamollaoğlu’ndan KPSS tepkisi: Tuz koktu, artık bu iktidarın ömrü bitti Karamollaoğlu’ndan KPSS tepkisi: Tuz koktu, artık bu iktidarın ömrü bitti

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin kurucu üyesi Metin Gürcan’ın İstanbul’da gözaltına alınması konusunda, “Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 2020 yılındaki bir soruşturmasına dayanarak bu işlemin yapıldığı bilgisini almış durumdayız. Söz konusu soruşturmayla ilgili hukukçu arkadaşlarımız konuyu yakından takip ediyor.” dedi.

Babacan, partisinin İstanbul İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında bugün konularının kadın ve hukuk olduğunu ancak sabah saatlerinde aldıkları bir haber üzerine kısaca birkaç hususa değinmek istediğini belirterek, Metin Gürcan’ın gözaltına alınması konusuna değindi.

“Biliyorsunuz partimizin kurucularından Metin Gürcan’ın bugün sabah saatlerinde ikametinde Bakırköy Sulh Ceza Hakimliğinin kararı üzerine bir ev araması yapıldı. Aynı zamanda kendisi şu anda gözaltında” diyen Babacan, sözlerine şöyle devam etti:

“Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2020 yılındaki bir soruşturmasına dayanarak bu işlemin yapıldığı bilgisini almış durumdayız. Söz konusu soruşturmayla ilgili hukukçu arkadaşlarımız konuyu yakından takip ediyor. Ben, eşi Senem Hanım’la telefonda görüşerek geçmiş olsun dileklerimi ilettim. Hem ailesine hem de Metin Bey’e olan hukukî desteğimiz şu anda yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu sürecin tamamen hukukî bir mecrada ilerlemesi gerektiğinin son derece önemli olduğunu burada özellikle altını çizerek vurgulamak istiyorum. Konuyla ve dosyayla ilgili daha detaylı bilgilere sahip olduktan sonra kamuoyuna daha detaylı bilgileri vereceğiz.”

Babacan, “Yalnız ben şunu özellikle vurgulamak istiyorum: Bugünkü bu gelişme, eğer siyasî bir nitelikte ise, eğer hedef partimize yönelik bir tutumsa veya hedef ülkenin bu ağır ekonomik kriz gündeminin üzerini örtmekse şunu ifade etmek istiyorum ki bu tür olaylar, bu tür girişimler, DEVA kadrolarını asla yıldıramaz” diye konuştu.