Kültür ve Turizm Bakanlığınca “Gelenekten Geleceğe” sloganıyla başlatılan yarışmanın bu yılki elemelerinde seçici kurul tarafından her bir kategori için 13 eser olmak üzere toplam 91 eser belirlendi.  

Seçici kurul üyelerinin bireysel olarak gerçekleştirdiği ön değerlendirmede listeye alınan eserlerden başarı, mansiyon ve sergileme ödüllerine lâyık görülecek olanlar ikinci bir değerlendirme süreciyle belirlenecek.

Fiziki ortamda yapılacak ikinci değerlendirme için Ön Değerlendirme Sonuç Listesi’nde isimleri yer alan katılımcılar eserlerini 17-27 Mart 2022 tarihleri arasında teslim edecekler.

"Konya uyan artık AK Parti'ye oy verme" "Konya uyan artık AK Parti'ye oy verme"

Eserler, Ankara Resim ve Heykel Müzesi Müdürlüğü’ne şartname gereği ekinde yer alan taahhütname karşılığında elden teslim edilecek. Eserler için kargo veya posta gibi teslimat yöntemleri kabul edilmeyecek. Bakanlığın açıklamış olduğu tarih aralığında eserlerini teslim etmeyen katılımcılar da yarışma dışı kalacak.  

Yarışmanın seçici kurulunda ise Hikmet Barutçugil, Doç. Dr. Şehnaz Biçer, Doç. Dr. Timur Bilir, Dr. Mustafa Nasuhi Çelebi, Semih İrteş, Doç. Dr. Yılmaz Özcan, Prof. Dr. Muhittin Serin, Ersin Yıldızhan ve Bakanlık temsilcisi olarak da Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı Dr. Alper Özkan yer alıyor.

Yarışma hakkında

1986 yılından bu yana gerçekleştirilen Devlet Türk Sanatları Yarışması ile gençlerin gelenekten yararlanarak özgün eserler üretmesi için teşvik edilmesi amaçlanıyor.

“Gelenekten Geleceğe” sloganıyla düzenlenen yarışma kapsamında Hüsn-i Hat, Tezhip, Minyatür, Çini, Ebru, Kalemişi ve Katı’ dallarında eserler değerlendirilecek. Dereceye giren eserler için toplamda 574.000 TL para ödülü verilecek.

Yarışma başvuruları, 24 Ocak-3 Mart 2022 tarihleri arasında kabul edilmişti.