4 yılda bir düzenlenen Dünya Kupası’nın yirmi ikincisine Katar ev sahipliği yapıyor. Turnuvanın başlamasına saatler kala tüm dünyanın gözü Katar’a çevrildi.

5 farklı kıtadan gelen 32 ülke Dünya Kupası’nda mücadele edecek. Peki turnuvanın ilk ayağı olan grup aşamasını hangi ülkeler geçer hep birlikte inceleyelim.

A Gurubu

Katar, Ekvador, Hollanda ve Senegal’in olduğu grupta en büyük favori Hollanda. Ekvador’da her ne kadar gruptan çıkar gibi gözükse de Mane’siz Senegal Kalidou Koulibaly, Keita Balde ve Ismaïla Sarr gibi kaliteli oyuncularla adını bir üst tura yazdırır. Katar ise grubu son sırada tamamlar.

A Grubu

B Grubu

Avrupa’dan İngiltere ve Galler'in olduğu B Grubu’nda İran ve ABD’de bulunuyor. İngiltere ve Galler’in rahatlıkla çıkağı grupta ABD 3., İran ise 4. olarak turnuvayı tamamlar.

C Grubu

Güçlü kadrosuyla Dünya Kupası’nın favori takımlarından Arjantin C Grubu’nda Sudi Arabistan, Polonya ve Meksika ile karşılaşacak. Grubun birincisi her ne kadar belli olsa da ikinciyi Meksika ve Polonya maçı belirleyecek. Daha hızlı oyunculara sahip olan Meksika gruptan çıkmayı başaracaktır.

D Gurubu

Son Dünya Kupası şampiyonu Fransa’nın rakipleri Danimarka, Avustralya ve Tunus. Çekişmenin en az görüleceği grupta Fransa ve Danimarka bir üst tura rahat çıkacaktır. Tunus ve Avustralya arasında oynan maç sadece grup üçüncüsünü belirleyecektir.

E Grubu

İspanya ve Almanya gibi güçlü takımlarının bulunduğu E Grubu’nda Japonya ve Kosta Rika’nın hiç şansı bulunmuyor. Oyuncu ve teknik kapasitesi daha iyi olan Almanya ise gruptan lider çıkacaktır.

F Grubu

Belçika, Fas, Kanada ve Hırvatistan’ın bulunduğu F Grubu resmen bir karmaşa. Favori Belçika gibi gözükse de Hırvatistan’da grubu lider tamamlayabilir. Hırvatistan ve Belçika’nın kadroları yıldızlar karması olsa da Fas’da Kaliteli oyuncuları ve hızlı oyun tarzıyla gruptan çıkma şanslarının olduğunu düşünüyorum. Ama gerçekçi olmak gerekirse grubun favorisi Belçika ve Hırvatistan.

G Gurubu

Dünya Kupası’nın en favori takımı Brezilya guruptan lider çıkar. G Gurubu’nun bilmecesi ikinci kim olacak. Sırbistan, İsviçre ve Kamerun gibi oyuncu kalitesi aynı takımlar bir birlerini baya zorlayacaktır. Ama İsviçre Milli Takımı’nın rakiplerine göre en büyük artısı oyuncuların sürekli birlikte oynaması ve kazanma alışkanlığının olması. Kesin çıkar gözüyle bakamasam da İsviçre adını bir üst tura yazdıracaktır.

H Grubu

Farklı kıtalardan Dünya Kupası’na katılan Portekiz, Uruguay, Gana ve Güney Kore gruptan çıkabilmek için mücadele edecekler. Ronaldo’lu Portekiz H Grubu’nun favorisi. Güney Kore’nin ise gruptan çıkma umudu pek gözükmüyor. Uruguay ve Gana arasında az bir rekabet olsa da Uruguay gruptan çıkar.

Dünya Kupası’nın diğer turnuvalara göre farkı dünyadaki tüm futbol kültürlerini bir araya getirmesidir. Tahminler istatisliklere ve takımların oyucu kalitesine göre yapılsa da Dünya Kupası sürprizleri sever. Bu seneki sürprizi ise Fas yapacaktır.