Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 24 Tv'de katıldığı programda gündeme dair soruları cevapladı.

"(EYT) ÖNÜMÜZDEKİ DOSYALARDAN BİRİ"

"EYT meselesi masanızda mı?" sorusunu yanıtlarken, "Tabii masamızda. Türkiye'nin emekçileri hiç merak etmesinler, hiç endişe etmesinler. Türkiye'nin her sorunu, çözülmesi gereken dosya olarak önümüzde duruyor. Bu, önümüzdeki dosyalardan, çözülecek şeylerden biri." dedi.

"2023'te EYT çözülür diyebilir misiniz?" sorusuna karşılık Bilgin, "Bu yılın sonuna kadar bu yolda önümüzde olan bütün dosyaları çözeceğiz. O da önemli dosyalardan biri… Orada da alternatif maliyetleri, çözüm önerilerini oluşturmaya çalışıyoruz. Her şey önümüzde." yanıtını verdi.

"AÇLIK SINIRI 3 BİN 600 LİRA"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, haziran ayında yıllık yüzde 78,6'ye ulaşan enflasyon oranını değerlendirdi. Bakan Bilgin,  "Enflasyon, tahminlerimizi zorlayarak yüksek çıktı. Bu kadar artış beklemiyorduk. Bunda enerji sektörünün etkisi fazla." açıklamasında bulundu. Bilgin, cuma günü asgari ücrete yapılan yüzde 30'luk ara zammın 6 bin 391 liralık açlık sınırının altında kaldığı eleştirilerine ise "Açlık sınırının 6 bin lira olduğunu kim söylüyor. Türkiye’deki açlık sınırı 3 bin 600 lira ile 4 bin lira arasındadır" dedi.

Türk-İş geçtiğimiz günlerde haziran ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasını yayımlamış, buna göre sendika açlık sınırını 6 bin 391 lira olarak açıklamıştı. Bakan Bilgin, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusu için ise "Bu yılın sonuna kadar bu yolda önümüzde olan bütün dosyaları çözeceğiz" dedi.

5. İslami Dayanışma Oyunları öncesi dikkat çeken pankart: Oyun oynayabildiğimiz gibi, oyun da kurmalıyız 5. İslami Dayanışma Oyunları öncesi dikkat çeken pankart: Oyun oynayabildiğimiz gibi, oyun da kurmalıyız