Milyonlarca kişi ilaçlara para yetiştiremezken, bir de birde temin edemiyordu. Sorumlu olarak gördüğü eczacılar ile sürekli karşı karşıya geliyorlardı.

Eczacılar stoklarla ilgili acil bir düzenleme yapılması gerektiğini sık sık gündeme taşımıştı. Seslerini duyurmayı başardılar.

Sağlık bakanı Fahrettin Koca Türk Eczacıları Birliği Başkanı ve üyeleriyle bir araya geldi.

Sosyal medya hesabında görüşmenin ayrıntısını açıklayan Koca, ilaç tedariki ile ilgili bilgi verdi.

“Güncel ilaç stok yönetiminin daha etkin bir şekilde yapılması sağlanarak ilaç tedarikindeki sorunlar minimuma indirgenecek. Eczane ve ecza depolarında bulunması gereken ilaç listesi güncellenecek. Sağlık camiamızın değerli mensupları eczacılarımıza hayırlı olsun.”

Vatandaş ilaçlarına erişebilmek için eczane kapılarında gezerken, güncelleme olduğunda hangi ilaçlar bulunabilecek şimdi de bu düşünülür oldu.

Sağlık sektöründe personel sıkıntısı had safhadayken, beklenen haber geldi. 27 bin sözleşmeli sağlık personeli alınacağı kararı Cumhurbaşkanı Recep  Tayip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kararda, etkili ve verimli yürütülebilmesi amacıyla sözleşmeli sağlık personeli istihdam edilecek hizmet birimlerinin, 2022 sonuna kadar uygulanmak üzere yeniden belirlenmesine karar verildi.

19 bin 694'ü uzman tabip, 7 bin 114'ü tabip, 147'si ebe, 38'si sağlık memuru, 3'ü hemşire olacak. Ayrıca birer diş tabibi, diyetisyen, psikolog ve sağlık teknikeri istihdam edileceği açıklandı. 

'Çocuğumdan çok doktora üzülüyorum' 'Çocuğumdan çok doktora üzülüyorum'