GÜNDEM
Giriş Tarihi : 17-12-2019 15:11   Güncelleme : 17-12-2019 15:50

Cami ve mescitlerden “ima ile namaz tabureleri” kaldırılacak

Diyanet İşleri Başkanlığı, cami ve mescitlerde, üzerinde ima ile namaz kılmak için kullanılan tabure ve sandalyelerin cami cemaati arasında birtakım huzursuzluklara ve tartışmalara sebep olduğunu belirterek, bunların kaldırılması için müftülüklere talimat verdi. Talimatta, “Cami ve mescitlerde ima ile namaz kılanlar için hazırlanan sabit oturaklar kaldırılacaktır. Camilerde ihtiyaç olması halinde sadece katlanabilir tabure kullanılabilecektir” denildi.

Cami ve mescitlerden “ima ile namaz tabureleri” kaldırılacak

Diyanet İşleri Başkanlığı, 16 Aralık 2019 tarihli genelgesiyle, cami ve mescitlerdeki “ima ile namaz tabureleri”nin kaldırılmasını istedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın il müftülüklerine gönderdiği ve Din İşleri Yüksek Kurulu’nun bu konudaki 2010 tarihli kararına ilâve olarak yeni kararına da dayandırılan talimatta şunlar kaydedildi:

“Geçen süre zarfında tabure / sandalye üzerinde namazlarını kılan vatandaşlarımız için cami içinde cemaat ve saf düzeninin dışında ya da gerisinde belirli mekânlar oluşturulması, cami adabına ve cemaat ruhuna uygun olmamıştır. Bu durum, bir taraftan cami cemaati arasında birtakım huzursuzluklara ve tartışmalara sebep olurken, diğer taraftan da cami içi estetiğe uygun olmayan görüntüler ortaya çıkarmıştır. Özellikle cami içinde sabit oturaklardan müteşekkil müstakil mekânların oluşturulması, cami doku ve kültürüyle bağdaşmamıştır.

Diğer taraftan, ima ile namaz kılma şekli de tartışmalara sebep olmuştur. Bütün bu hususlar dikkate alınarak, tabure / sandalye üzerinde ima ile namaz kılınması hususu, Din İşleri Yüksek Kurulu’nca tekrar değerlendirilerek, yeni bir karar alınmıştır.”

Talimatta bu kararlar şöyle sıralandı:

a) Namazı normal şekli ile ayakta kılmaya gücü yetmeyen kimse için asıl olan namazı oturarak kılmaktır. Böyle kişilerin namazını kendi durumlarına göre diz çökerek veya bağdaş kurarak yahut ayaklarını yana ya da kıbleye doğru uzatarak kılmaları,

b) Ayakta durabilen ve yere oturabildiği halde secde edemeyen kimselerin namaza ayakta başlamaları, rükûdan sonra yere oturarak secdeleri ima ile yapmaları,

c) Ayakta durabildiği halde oturduktan sonra ayağa kalkamayan kişilerin namaza ayakta başlamaları, secdeden sonra namazı oturarak tamamlamaları,

ç) Ayakta durmaya ve rükû yapmaya gücü yettiği halde yere oturamayan kimselerin namaza ayakta başlayıp rükûdan sonra secdeyi tabure ve benzeri bir şey üzerine oturarak ima ile eda etmeleri,

d) Ayakta durmaya gücü yetmeyen, yere de oturamayan kimselerin namazı tabure, sandalye ve benzeri bir şey üzerine oturarak rükû ve secdeleri ima ile yerine getirmeleri,

e) Namazını tabure, sandalye ve benzeri şeyler üzerinde kılan müminin ileri sürdüğü mazeretlerin kendisini vicdanen rahatlatacak boyutta olması gerektiği, namazı aslî şekline uygun olarak kılmaya engel olmayacak hafif bedeni rahatsızlıkların bu konuda meşru mazeret olarak görülmemesi,

f) Dinî açıdan zorunlu ve meşru bir sebep bulunmadıkça namaz kılmak amacı ile camilerde sıralar halinde sabit oturakların yapılmasının, cami doku ve kültürüyle bağdaşmadığı, bu sebeple hastalık ve özürlülük gibi herhangi bir rahatsızlığı bulunan kimselerin, zorunlu olmadıkça namazlarını sandalyede değil, yere oturarak kılmalarının uygun olduğu hususlarında vatandaşlarımız bilgilendirilecektir.

İma ile namaz kılanlar için daha önceki talimat uyarınca yer ayrılması uygulamasından vazgeçilmiştir. Caminin / mescidin içinde sabit oturaklardan müteşekkil müstakil mekânlar oluşturulmayacaktır.

Cami ve mescitlerde ima ile namaz kılanlar için hazırlanan sabit oturaklar kaldırılacaktır. Camilerde ihtiyaç olması halinde sadece katlanabilir tabure kullanılabilecektir.

Hiçbir şekilde oturması mümkün olmayacak tarzda mazereti olanlar, katlanabilir taburesini alıp safların arasına girerek namazlarını kılacaklardır.

Cami görevlileri tarafından engelli, yaşlı ve mazeret sahibi olan vatandaşlarımızın namazlarını oturarak veya tabure üzerinde nasıl kılacakları hususu, titizlikle anlatılacaktır.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA