GÜNDEM
Giriş Tarihi : 17-12-2019 18:12   Güncelleme : 17-12-2019 18:24

CHP, başkan Oğuz’un FETÖ’den tutuklanmasına itiraz edecek

CHP İzmir İl Başkanı Yücel, FETÖ’den tutuklanan Urla Belediye Başkanı Oğuz’un yüzde 67,5 oranında oy alarak seçildiğini hatırlattı. Tutuklama için kaçma şüphesi, delilleri karartma, gizleme, yok etme ihtimallerinin bir arada bulunması gerektiğini belirten Yücel, bu şartların oluşmadığını ve savcılığın daveti üzerine ifade vermeye giden Oğuz’un, ifade verdikten sonra tutuklanmasına itiraz edeceklerini söyledi.

CHP, başkan Oğuz’un FETÖ’den tutuklanmasına itiraz edecek

(Fotoğraf: Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz)

CHP’li Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz, ‘Fethullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) üst düzey yöneticileriyle telefonda irtibat kurduğu gerekçesiyle tutuklandı. CHP, tutuklamaya tepki gösterdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz’un Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) üye olduğu iddiasıyla tutuklanması kararına tepki gösterdi. Özkan, ‘‘Bizim toprağımızda FETÖ’cü falan yaşamaz. Bu iftiraları iade ederiz. Arkadaşımızın tutuksuz, adil, hızlı yargılanmasını talep ediyoruz. Arkadaşımız adalet yerini bulup koltuğuna oturana kadar mücadeleye devam edeceğiz’’ dedi.

Özkan, Urla Belediyesi önünde İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ile bazı CHP milletvekilleri ve belediye başkanlarıyla birlikte İbrahim Burak Oğuz’un tutuklanması hakkında basın açıklaması yaptı.

“Haksız, hukuksuz ve politik bir saldırıyla karşı karşıya olduklarını” öne süren Tuncay Özkan, ‘‘Belediye başkanı arkadaşımız, bu saldırı sonucu dün tutuklanmıştır. Kendisinin suçsuz olduğuna inancımız tamdır. Bir üst mahkemeye derhal itirazlarımızı yapacağız. Urla’nın hakkını, belediye başkanımızın hakkını FETÖ’nün yuvası haline gelmiş politik kişilere ve kurumlara asla yedirmeyeceğiz’’ diye konuştu.

CHP olarak Belediye Başkanı Oğuz ve halkla dayanışma içinde olduklarının altını çizen Tuncay Özkan, şunları kaydetti:

‘‘Buradan yola çıkarak Urla Belediyemize karşı girişilecek her türlü sabotaja, politik harekete karşı çelik bir duvar gibi burada durmaya devam edeceğiz. Urla Belediyesini kimse başka belediyelerle karıştırmasın. Burası İzmir ve İzmir, Mustafa Kemal’in kalesi olmaya devam edecektir. Bizim toprağımızda FETÖ’cü falan yaşamaz. Bu iftiraları iade ederiz. Arkadaşımızın tutuksuz, adil, hızlı yargılanmasını talep ediyoruz. Arkadaşımız adalet yerini bulup, koltuğuna oturana kadar mücadeleye devam edeceğiz.’’

Yücel: Tutuklanma şartları oluşmadı

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel de tutuklama kararına en kısa zamanda itiraz edeceklerini bildirdi.

Oğuz’un 16 Aralık’ta avukatı ile İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına giderek savcıya ifade verdiğini belirten Yücel, “Savcılık makamınca FETÖ/ PDY üyesi olduğuna dair hakkında veri bulunduğu gerekçesiyle, tutuklanma istemiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmiş, yapılan sorgu sonucunda tutuklanmasına karar verilmiştir. Dosyada kısıtlama kararı olduğundan dosya içeriğine ilişkin bilgi vermemiz mümkün değil. Hukuki süreç devam ediyor” dedi.

Yücel, sürece ilişkin dikkat edilmesi gereken hususlar bulunduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Anayasa’mızın 38. maddesine göre suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar kimse suçlu sayılamaz. Yine Anayasa’mıza ve Ceza Muhakemesi Kanunu’na göre tutuksuz yargılanma asıldır. Sayın Burak Oğuz, 31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 67,5 gibi rekor bir oyla belediye başkanı seçilmiştir. Halkın seçtiği, kamu görevi ifa eden bir kişinin savcılık makamınca ifadeye davet edilip kendi avukatıyla gidip ifadesini vermesinden sonra tutuklanması hukuku, vicdanları ve 66 bin Urlalı hemşehrimizi yaralamıştır.”

“Geçmişte birlikte yürüyüp sonra yollarını ayıranlar gibi değiliz”

Ceza Muhakemesi Kanunu’na göre tutuklama kararı için her şeyden önce kuvvetli suç şüphesi bulunması gerektiğine dikkati çeken Yücel, sözlerine şöyle devam etti:

“Kaçma şüphesi, delilleri karartma, gizleme, yok etme şeklindeki tutuklama sebeplerinin bir arada bulunması gerekiyor. Somut olayda bu koşulların hiçbiri mevcut değil. Bu şekilde verilen tutuklama kararı demokrasiye darbe vurulması demektir. CHP geçmişte birlikte yol yürüyüp sonra çıkarları çatışınca yollarını ayıranlar gibi değil, geçmişte de, bugün de, gelecekte de FETÖ’nün karşısında olan, FETÖ ile mücadele eden bir siyasi partidir.”

Bu olayda siyasî manevrayla kendilerine hareket alanı yaratmak isteyenlere fırsat vermeyeceklerini kaydeden Yücel, “Belediye başkanımızın yanındayız. Hukukî sürecin takipçisiyiz. Hukukçularımız, gerekli çalışmaları yapmaktadır. Tutuklama kararına en kısa zamanda itiraz edilecektir. Başkanımızın en kısa sürede özgürlüğüne kavuşacağına ve bu suçlamadan aklanacağına inanıyoruz” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA