GÜNDEM
Giriş Tarihi : 18-12-2019 14:37   Güncelleme : 18-12-2019 14:43

“Simit Sarayı’nın alınmasını tasvip etmem mümkün değil”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ziraat Bankası’na bağlı Ziraat Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı’nın Simit Sarayı’nın %51’ini devralmasını tasvip etmesinin mümkün olmadığını söyledi.

“Simit Sarayı’nın alınmasını tasvip etmem mümkün değil”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1. Küresel Mülteci Forumu’na katılmak üzere bulunduğu Cenevre’de gazetecilerin sorularını cevapladı.

“Kamuoyundaki bir tartışma da Ziraat Bankası’nın, Simit Sarayı’nı almak için Rekabet Kurumu’na başvurması. Buna yönelik eleştirilere yaklaşımınız nedir?” sorusu üzerine Erdoğan, şu değerlendirmede bulundu:

“Bunu duyduğum anda Genel Müdürümüzü aradım. Genel Müdürümüz, ‘Bir ara gündeme geldi ama böyle bir şeyi şu anda düşünmüyoruz’ dedi. Zaten Ziraat Bankası değil, Ziraat Bankasının girişim sermayesi şirketi. O tablo şu anda bu seyirde.”

Erdoğan, “Sizin tasvip etmediğiniz bir şey mi?” sorusunu da şöyle cevapladı:

“Hayır. Benim bunu tasvip etmem mümkün değil. Geçmişte kamu bankalarının görev zararı olayları sebebiyle nasıl battığını hatırlayın. Bütün kamu bankaları görev zararı adı altında çökertilmişti. Biz geldik, önce kamu bankalarımızın tamamını görev zararlarından kurtardık. Şu anda Ziraat sadece ulusal değil uluslararası alanda önde gelen bankalardan bir tanesi. Halkbank da Vakıfbank da öyle. Vakıflar Genel Müdürlüğünün Vakıfbankta belli bir oranda hissesi var. Yeni atılan adımla Vakıflar Genel Müdürlüğü bundan sonra hizmet etmede büyük bir imkâna sahip olacak. Yatırımlarını vakıf hizmetlerinde daha etkin gerçekleştirecek.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA