SİYASET
Giriş Tarihi : 18-12-2019 18:51   Güncelleme : 18-12-2019 19:20

“ ‘Gerekirse kapatırız’ dedi; daha ne zaman gerekecek?”

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Gerekirse İncirlik Üssü’nü de kapatırız” sözünü değerlendirdi. Karamollaoğlu, “Irak bombalanırken, Suriye tarumar edilirken, 15 Temmuz gerçekleştirilirken İncirlik’in rolü neydi? Bu ‘gereklilik’ ne zaman ortaya çıkacak?” diye konuştu.

“ ‘Gerekirse kapatırız’ dedi; daha ne zaman gerekecek?”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

“Hükümetin Libya kararını destekliyoruz”

Türkiye-Libya ilişkilerini değerlendiren Karamollaoğlu, “Libya bizim için 5 asırlık bir birliktelik ve kardeşlik demektir. Libya bizim için 1911 Trablusgarp direnişi demektir. Libya bizim için Ömer Muhtar demektir.  Libya bizim için Kıbrıs Barış Harekâtı’nda yanımızda duran tek ülke demektir” dedi.

Karamollaoğlu, bu sebeple Türkiye’nin, Libya’da yaşayan krizin son bulması, barışın sağlanması için elinden gelen gayreti göstermeye mecbur olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunun yanı sıra, Libya ile aramızdaki her türlü ilişkinin geliştirilmesini candan desteklemekteyiz. Hükümetin bu şartlar altında almış olduğu kararın doğru bir karar olduğu kanaatindeyiz. Çünkü Libya’da bugün Birleşmiş Milletler tarafından tanınan, kabul edilen meşru bir hükümet, bir de ona karşı direnen asker kökenli bir zat var. Ne yazık ki Batılı ülkelerin bir kısmı, bu zatın arkasında durduklarını ifade ediyorlar; ama bu meşru hükümetin yanında olduğunu hükümetimizin kamuoyuna duyurmasını ben, isabetli bir karar, isabetli bir adım olarak görüyorum.”

“İncirlik’in kapatılması için daha hangi cinayetlerin işlenmesi gerekiyor?

Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Gerekirse İncirlik Üssü’nü de kapatırız, Kürecik Üssü’nü de kapatırız” sözünü de değerlendirdi.

Karamollaoğlu, şöyle konuştu:

“Sayın Erdoğan, İncirlik Üssü’nün ‘gerekirse’ kapatılacağını ifade etti. Biz de bu ‘gereklilik’ ne zaman ortaya çıkacak diye merak ettik. Şu soruları sormadan da geçemiyoruz:

Irak bombalandığı zaman biz neredeydik? İncirlik, hangi vazifeyi görüyordu? Suriye tarumar edilirken İncirlik’te hangi hareketler meydana gelmişti? Allah muhafaza etsin, hatırlamayı elbette arzu etmeyiz ama askerlerimizin başına çuval geçirildiği zaman İncirlik’in durumu neydi? Daha da önemlisi, canlı olarak birkaç sene önce yaşadığımız 15 Temmuz hadiselerinde İncirlik’in rolü neydi? Hükümet, bunu ısrarla gündeme getirdi. (ABD), terör örgütlerine binlerce TIR silah gönderirken İncirlik, nasıl bir rol oynadı?

Siz, bunların hiçbirini yeterli gerekçe görmezken, bugün İncirlik’in kapatılabilmesi için hangi adımların atılmasına, hangi cinayetlerin işlenmesine ihtiyaç var? Hakikaten merak ediyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konulara açıklık getirmesinden memnun olacaklarını ifade eden Karamollaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Çünkü şu anda Amerika’da Türkiye aleyhindeki, sadece Amerika’da değil bütün Avrupa’da Türkiye aleyhindeki politik gelişmeler, artık sınır tanımıyor. ABD parlamentolarında tekrar Ermeni soykırımı meselesi gündeme geldi ve kabul edildi. Batının bu konuda ne insafı var, ne izanı var, ne dostluk diye bir kaygısı var, ne Dünya’da barış var ve ne de hakikaten Ermeni soykırımı meselesinin ne olduğu konusunda bir bilgisi var. Sadece hissi davranıyor.

Bugüne kadar biz, ABD Başkanının yaptığı konuşmalarda ‘ne diyecek?’ diye bekledik. ‘Bunu sadece bir hadise olarak mı kınayacak, yoksa bunu bir vahşet hadisesi olarak, bir soykırım olarak mı tarif edecek?’ Kelime… ‘Vahşet’ mi diyecek, ‘soykırım’ mı diyecek? En sonunda ‘soykırım’ dediler. Peki, bizim politikamızda herhangi bir değişiklik olacak mı? Merak ediyorum.”

Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine uyguladığı zulme de değinen Karamollaoğlu, Uygurlara korkunç işkencelerin yapıldığını, bir soyun inancının, düşüncelerinin, medeniyetinin tamamen tahrip edilmek istendiğini dile getirdi. Karamollaoğlu, “Türkiye’de de bazı aklıevveller, Çin’in ne kadar akıllı, ne kadar bunlara yumuşak davrandığını iddia etmeye kalkıyor ve bunlar da cumhurbaşkanının başdanışmanları. Gel de bu işin içinden çık” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA