SİYASET
Giriş Tarihi : 19-12-2019 17:47   Güncelleme : 19-12-2019 18:03

“Erdoğan Dar Bölge Sistemini getirir, yeni partiler sıkıntıya düşer”

22. Dönem AK Parti Milletvekili Şirin, seçimlerin 2023’te yapılması halinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim sistemini değiştirip Dar Bölge Seçim Sistemi’ni hayata geçirmesini kuvvetle muhtemel gördüğünü söyledi. Şirin, “Burada ittifakların önemi kalmıyor. Yine AK Parti ‘birinci parti’ durumunu korursa, Mecliste çoğunluğu rahatlıkla elde edebilir” dedi. Şirin, sistem değişikliğinin, yeni kurulan partileri sıkıntıya düşürebileceğini kaydetti.

“Erdoğan Dar Bölge Sistemini getirir, yeni partiler sıkıntıya düşer”

22. Dönem AK Parti Milletvekili Emin Şirin, TV5’de yayınlanan “Fikri Takip” programında, Mustafa Deniz’in sorularını cevapladı.

Emin Şirin, erken seçim ihtimali ve seçim sistemine dair bir soru üzerine, şu değerlendirmede bulundu:

“Seçim 2023’e kalırsa, Erdoğan Dar Bölge Sistemini getirecektir”

“Eğer bir erken seçim olursa, bir sene içerisinde bir erken seçim, bugünkü sistemle gitmek mecburiyeti var; ama 2023’e kalacaksa seçimler, ben, Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Dar Bölge Sistemi’ni getirmeye çalışacağını düşünüyorum. Bunu, kuvvetle muhtemel olarak görüyorum.”

Şirin, Dar Bölge Sistemi hakkında da şu bilgileri verdi:

“600 milletvekilimiz var. Aşağı yukarı 60 milyon da seçmenimiz var. 100 bin seçmen için 1 milletvekili olacak şekilde Türkiye, 600 seçim bölgesine ayrılacak. Bugün yanılmıyorsam 89 bölge var. Her ilin bir bölgesi var; bazı illerde de 2 veya 3 bölge var, biliyorsunuz. Bu 89 bölge yerine her milletvekilinin 1 bölgesi olması kaydıyla 600 bölge olacak. Bu 600 bölgede 2 turlu filan olmayacak seçim. Hangi parti 1 oy fazla alırsa, milletvekili o partiye gidecek. Parti adayı da olsa, bağımsız aday da olsa, birinci çıkan, ikinciyi 1 oyla geçti mi milletvekili o oluyor. Yüzde 50+1 filan aranmıyor.

Örneğini 1994 İstanbul Belediye Seçimlerinden verelim: Sayın Recep Tayyip Erdoğan, yanılmıyorsam %27 civarında bir oyla (başkan) olmuştu. Neden? 25’le İlhan Kesici çıktı, arkasından başkaları çıktılar; işte Bedrettin Dalan vardı, başkaları da vardı. Böyle bir durumda 27 ile İstanbul Belediye Başkanı olduğun gibi, %27 ile o bölgede milletvekili de olabileceksin. Oradaki mesele, birinci parti olmak. Burada ittifakların önemi kalmıyor. Yine AK Parti ‘birinci parti’ durumunu korursa, Mecliste çoğunluğu rahatlıkla elde edebilir. Bunun son örneğini, birkaç gün evvel yapılan İngiltere seçimlerinde gördük. %30’lu, 40’lı bir dereceyle muhafazakâr parti, mecliste %60-65 civarında bir çoğunluk sağlamış oldu. ‘Dar Bölge’, böyle bir sistem. Dolayısıyla, Dar Bölge olduğu zaman, birinci olan parti, muhtemelen bugün için AK Parti, her şeye rağmen, çok büyük avantaj sağlayacak. MHP, AK Parti kadrolarından (seçime) girmeyi kabul ederse, çok büyük avantaj sağlayacaklar.

“Seçim sistemi değişirse yeni partiler sıkıntıya düşerler”

Bu zamanda yeni kurulacak olan partilerin; yani Gelecek Partisi ve Ali Babacan’ın kuracağı partinin çok büyük bir sıkıntıyla karşılaşması söz konusu; çünkü onlar, kimle yapacaklar ittifakı? AK Parti ile mi yapacaklar? AK Parti ile ittifak yapmayıp da CHP ve İYİ Parti ile yaptıkları takdirde, seçmenleri gelip onlara oy verecek mi?”

Emin Şirin, AK Parti’nin 600 milletvekilinden 400’ünü elde etmesi halinde cumhurbaşkanlığı seçiminin 2 turlu olmamasını veya tekrar Meclis tarafından seçilmesini de düşünebileceğini kaydetti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA