GÜNDEM
Giriş Tarihi : 20-12-2019 18:06

Büyükada’dan sonra Bolu’da da ruam karantinası

İstanbul’un Adalar ilçesine bağlı Büyükada’da ruam hastalığı teşhisi konulan 81 atın itlaf edilerek gömülmesi ve adaya hayvan giriş çıkışlarının durdurulmasının ardından, Bolu’da da 8 at karantinaya alındı.

Büyükada’dan sonra Bolu’da da ruam karantinası

Bolu Valisi Ahmet Ümit, Abant Tabiat Parkı’nda fayton ve bireysel gezintilerde kullanılan 83 attan 8’inin ruam hastalığı görülme ihtimali üzerine karantina altına alındığını bildirdi.

Ümit, şu açıklamada bulundu:

“Test sonuçları 3-4 gün içinde gelmiş olacak”

“Şu anda Abant’ta çalıştırılan 83 attan 8’inde ruam hastalığı değil, ruam hastalığı olma tehlikesi tespit edildi. Bu atlar, şu anda karantina altında ve diğer atlardan ayrı tutuluyor. Bu atların kanları alındı, test için Ankara’ya gönderildi. En geç 3-4 gün içinde gelmiş olacak. Sonucuna göre de gerekli tedbirler daha net şekilde alınacaktır ama şu anda şüpheli gibi gözüken hayvanlar, diğer atlardan ayrı şekilde tutuluyor.”

Adalar’da 81 at itlaf edilmişti

Adalar Kaymakamlığı, ilçedeki bazı atlarda ruam hastalığının tespit edildiğini belirterek, tedavisi bulunmayan hastalığa yakalandığı tespit edilen 81 atın itlaf edildiğini bildirmişti. İtlaf edilen hayvanlar, ormanlık alana kazılan çukurlara kireç dökülerek gömülmüştü.

Adalar’da ruam hastalığına yakalanan atların itlaf edilmesi

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül de, ruam hastalığı nedeniyle 81 atın itlaf edildiği Büyükada’ya kaçak girişlerin olmaması için ulaşım sağlanan noktalarda denetimlerin yapıldığını söyledi.

Gül, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bazı atların adaya kaçak olarak getirildiği iddialarına karşılık, görevlerinin kaçak girişleri engellemek olduğunu, önceki yıllarda da bu tür hastalık kaygılarından dolayı adaya giriş ve çıkışların engellendiğini söyledi.

Gül, “Bu sorunun geçmişe dayandığını belirten Gül, “Biz kucağımızda bulduk ama bu sorunun arka planı hep var. Bizim geldiğimiz dönemden itibaren kaçak at vakası hatırlamıyorum” dedi.

Faytoncuların değerlendirmeleri

Büyükada’daki faytonculardan Mehmet Suna, Adalar’da 32 yıldır çalıştığını, atların her türlü bakımının yapıldığını ve ruam hastalığının atlar için normal olduğunu ileri sürerek, şöyle konuştu:

“Ruam 100 seneden beri var. Biz gereken bakımları ve sağlık tedbirlerini alıyoruz. Bu bizim ekmek paramız. Gereken ilgiyi de gösteriyoruz. Hasta atlarımızı da veteriner kontrolünde tedavi ettiriyoruz. Hasta olan atlarımızı zaten hemen tespit ederek bildiriyoruz. Bu olay dışarıya farklı yansıyor ve atlarımıza bakmıyormuşuz bir izlenim oluşuyor. Bu durum kesinlikle söz konusu değildir.”

Faytonculardan Sinan Keleş de 25 yıldır adada çalıştığını ve atlarının tahlillerini eksiksiz yaptırdığını belirterek, şöyle konuştu:

“Önceden tahliller burada oluyordu, şimdi kan tahlilleri Ankara’ya gidiyor. Eğer hastalık varsa uyutuyorlar. Bu hastalık atlara özgü bir hastalıktır. Burada çok fazla at var. İtlaf edilen at sayısı adadaki atların yüzde 1’i kadar; bu da normaldir. Sürekli olarak testleri yapılıyor.”

At, eşek ve katır gibi tek tırnaklı hayvanlarda görülen ve tedavisi olmayan ruam hastalığının bulaşıcı olduğunu bildiğini kaydeden Keleş, “20 senedir burada olduğum için alışığım bu duruma. Tedirgin değilim. Buna benzer durumlar daha önce de olmuştu ve insanlara bulaşmamıştı” dedi.

“Faytona Binme Atlar Ölüyor Platformu” Sözcüsü Elif Ertürk ise Adalar’a at girişinin 3 yıldır yasak olduğunu söyledi.

Kaçak yollarla Adalar’a at getirildiğini ileri süren Ertürk, “Haziran 2018’de çok sayıda at bu şekilde getirildi. Tabii ki bu atların kontrolü olmuyor. Bir tane hasta varsa diğerlerine bulaşabiliyor. Ruam insanlara da bulaşabiliyor. Bu açıdan halk sağlığını da tehdit ediyor” diye konuştu.

Faytonların tamamen kaldırılması gerektiğini ileri süren Ertürk, “Kaçak yollarla zaten atlar getiriliyor. Kontrol yapılmadığı takdirde büyük sıkıntılar oluşuyor. Maalesef Adalar’da sadece atlarla ilgilenen veterinerler de yok. Böyle bir birim yok” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA