İSTANBUL
Giriş Tarihi : 23-12-2019 15:36

Adalarda elektrikli fayton dönemi başlıyor

İBB Başkanı İmamoğlu, ada sakinlerinin ulaşım ihtiyacının karşılanması için sembolik olarak 35 faytonun faaliyetine izin verileceğini ancak ulaşımın elektrikli faytonlarla yapılacağını bildirdi.

Adalarda elektrikli fayton dönemi başlıyor

(Fotoğraf: Fayoto.com.tr)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, görevdeki 6 ayı değerlendirmek için düzenlediği basın toplantısında, bir muhabirin sorusu üzerine, İstanbul’un Adalar ilçesindeki fayton meselesi hakkında açıklamada bulundu.

Ekrem İmamoğlu, bu konuda şunları söyledi:

“Ulaşım, elektrikli ve lastikli araçlarla yapılacak”

“Ulaşım, gelecek yaz sezonundan itibaren ne olarak burada elektrikli ve lastikli araçlarla yapılacaktır. Toplu ulaşım için konuşuyorum. Bunu bütün vatandaşlarım duysunlar. Bunların boyutları ve dizaynı, mutlak adalarla uyum içinde olacak olan elektrikli, lastikli taşıma araçlarıyla sağlanacağını belirtmek istiyorum. Yine turistik amaçlı yolculuklarla alâkalı belirli güzergâhlarda yine ada yaşamına uygun, özel üretimli ve yazlık tarzına uygun, etrafı açık şekliyle 2 kişilik, 4 kişilik şeklinde elektrikli araçlarla beraber, bunun dünyada örnekleri var, bu araştırmalar devam ediyor, bu şekilde yapılacak. Bunun da altını çizmek istiyorum. Turistik amaçlı gezilerden bahsediyorum.

“Kapıdan kapıya ulaşım hizmeti vereceğiz”

Gerçek ihtiyaç sahipleri dışında kalan kişilerin kullandığı bireysel elektrikli araçların yerine, kapıdan kapıya hizmet verecek bir ulaşım sistemini de oluşturuyoruz. Burada da biz, özellikle bu insanlara, oradaki komşularımıza böyle hizmet vereceğiz.

Adalarda bisiklet kullanımına ayrı bir önem ve düzen getireceğiz. Bununla ilgili bütün yatırımlarımızı hazırladık ve yaz dönemine yetiştirmek adına 25 yıldır ihmal edilen Adalarda bütün bu eksiklikleri İBB ve Adalar Belediyesi iş birliğiyle yerine getireceğiz.”

“Sembolik olarak 35 faytonun faaliyetine izin vereceğiz”

İmamoğlu, ruam hastalığı teşhisi konan 81 atın itlaf edilmesi sebebiyle duran ulaşımı hizmetini yeniden gerçekleştirmek ve ada sakinlerinin ihtiyacının karşılanması için sembolik olarak 35 faytonun faaliyetine izin verileceğini söyledi.

Adalarda yıllardır hizmet veren faytoncu esnafını yok saymadıklarını da belirten İmamoğlu, onların zarara uğramamaları için görüşmelere devam ettiklerini kaydetti. İmamoğlu, karşılıklı tekliflerle yürüyen sürecin sağlıklı bir şekilde sona ermesini dilediğini söyledi.

“Adalardaki 1500 atın durumunu görüşüyoruz”

Adalardaki 1500 civarındaki atın ne olacağı konusunun da önemli olduğunu belirten İmamoğlu, “Bu konuyla ilgili de arkadaşlarımla beraber, özellikle ilgili birimlerimizin de takibiyle 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununa göre hareket edeceğimizi ve bu konuda özellikle buradaki, Adalardaki bu atların evcil hayvan statüsünde olduğunu kanuna göre, bilinmesini istiyorum. Ancak faytoncular bırakmak isterse sahipsiz kalacakları için “sahipsiz hayvan” statüsüne geçecekler. Bu an itibariyle İBB, bu konuda yetkilidir. Sahipsiz hayvanların korunmasıyla ilgili, onların bir ortamda bakımıyla ilgili merkezleri kurup geliştirme konusunda kararlıyız” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA