SİYASET
Giriş Tarihi : 23-12-2019 19:02   Güncelleme : 23-12-2019 19:04

Eski bakan Rifat Serdaroğlu da parti kurmaya hazırlanıyor

Eski devlet ve sağlık bakanlarından Rifat Serdaroğlu, “Çoban Ateşi Hareketi” adıyla başlattığı siyasî parti kurma hazırlıklarını sürdürüyor. 74 ilde örgütlendiklerini belirten Serdaroğlu, yakında genel merkez binalarını tutacaklarını belirtiyor. Serdaroğlu, “Bu partiyi kurduğumuz an AKP’den en az 10-15 puan geri alırız. Bunlar bizim oylarımızı aldılar. Biz AKP ve MHP haricinde bütün ittifaklara katılırız. Ülkemiz için İYİ Parti ve CHP ile ittifak yaparız” diyor.

Eski bakan Rifat Serdaroğlu da parti kurmaya hazırlanıyor

1993 yılında Sağlık Bakanlığı, 1997-99 yılları arasında da Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanlığı yapmış olan Rifat Serdaroğlu, İzmir’de haftalık olarak yayınlanan “Gözlem” gazetesine verdiği mülâkatta, yeni parti kurma çalışmaları hakkında bilgi verdi.

CHP’nin “Cumhuriyetin en değerli kurumlarından biri” olduğunu ancak bu partinin yetkililerinin AK Parti’yi tek başına alt edeceklerini söyleyemediklerini belirten Serdaroğlu, diğer partiler için şu değerlendirmede bulundu:

“MHP’de Sayın Bahçeli, AKP’yi AKP’den çok müdafaa ediyor. İYİ Parti’nin Genel Başkanı Meral Akşener’e ise ‘Merkezde bir parti kur’ dedik ama dinlemedi. İYİ Parti ve CHP ittifakı da birinci parti olamıyor. HDP ise 6 milyon oy almasına rağmen terörle arasına bir türlü mesafe koyamadı. Mevcut partilerle bu işin çözülemeyeceğini gördük. Birbirlerini çok ağır şekilde suçlayan başbakanlar, bakanlar, cumhurbaşkanları var. Türkiye Cumhuriyeti bu tabloya lâyık mı?”

“Bizim partimiz, sıradan bir parti olmayacak. Tahrip edilen Cumhuriyet değerlerini yeniden onaracak bir parti olacak” diyen Serdaroğlu, bir buçuk senedir bütün Türkiye’yi dolaştıklarını, 74 vilayette örgütlendiklerini, genel merkez binalarını da yakında tutacaklarını söyledi.

Bir soru üzerine Ahmet Davutoğlu ile Ali Babacan’ın partilerini “protokol partisi” olarak gördüğünü ifade eden Serdaroğlu, “Başarılı olacaklarını düşünmüyorum. Millet size neden oy versin?” diye sordu.

Serdaroğlu, bölünmüş bir ülkeyi bütünleştirmek için parti kurmaya, siyasetten uzaklaştırılmış kadın ve gençleri tekrar siyasete ısındırmaya karar verdiklerini, parlamenter sisteme dönmeyi vaat ettiklerini dile getirdi.

Serdaroğlu, “Demokrat Parti kökeninden geliyorsunuz. DP ile bir araya gelmeyi ya da başka bir parti ile ittifak yapmayı düşünür müsünüz?” sorusunu şöyle cevapladı:

“DP, son seçimde her sandığa bir müşahit koyamadı. 2002’den sonra doğanlar sadece Erdoğan’ın iktidarını biliyor; ülkenin yakın tarihini bilmiyor, okumuyor. Biz, yeni insanları bunun içine katmaya mecburuz ve demokratik merkezde yeni bir parti oluşturmak istiyoruz. Bu nedenle böyle bir birleşme olmaz. Bu partiyi kurduğumuz an AKP’den en az 10-15 puan geri alırız. Bunlar bizim oylarımızı aldılar. Biz AKP ve MHP haricinde bütün ittifaklara katılırız. Ülkemiz için İYİ Parti ve CHP ile ittifak yaparız.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA