GÜNDEM
Giriş Tarihi : 25-12-2019 00:43   Güncelleme : 25-12-2019 00:51

Emekli maaşları kesilen gaziler, haklarını geri istiyorlar

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Mustafa Işık, 17 Aralık 2019 tarihinden itibaren Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) Türkiye genelinde 236 terörle mücadele gazisinin emekli maaşını kestiğini açıkladı.

Emekli maaşları kesilen gaziler, haklarını geri istiyorlar

Terörle mücadele faaliyetleri sırasında yaralandıkları için gazilik unvanına ve erken emeklilik hakkına sahip olan gazilerin erken emeklilik hakları kısa bir süre önce kaldırılmış, resmî kurumlarda çalışıp erken emekli olanların emekli maaşları da kesilmişti.

“Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği”, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının önünde bu uygulamayı protesto etti.

Derneğin Genel Başkanı Mustafa Işık, yaptığı açıklamada, vatan görevini yaparken terörle mücadele operasyonları sırasında yaralanan ve tedavisi bittikten sonra devletin gazi maaşı bağladığı her gazinin, aynı zamanda engelli bir vatandaş olduğunu ifade etti. Işık, gazilerden çalışabilir durumda olanların, toplumdan kopmamaları, yalnızlığa itilmemeleri, psikolojik sarsıntı yaşamamaları için, daha önce devlet kurumlarında istihdam edildiğini kaydetti.

5510 sayılı kanunun 38. maddesi ve 6495 sayılı torba kanunun 80. maddesi yasalaşana kadar, gazilerin engellilik oranlarına göre devletin engelli vatandaşlara sağladığı emeklilik haklarından yararlandıklarını ifade eden Işık, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu kanunların yasalaşmasından itibaren gazilerimizin; gazi olmadan önceki sigorta giriş ve primleri silinmiştir. Devletimizin 5510 sayılı kanunun 28. maddesi ile engelli vatandaşlara sağladığı emeklilik hakları, ellerinden alınmıştır. Bu sebepten gazilerin emeklilik durumları ne kadar uzuv kaybı olursa olsun eli, kolu bacağı, gözü olmasa da mecburi olarak 65’li yaşlara kalmıştır.”

Gazilerin maaşlarının kesilmesinin 2 sorumlusu olduğunu belirten Işık, şunları söyledi:

“Birincisi 2013 yılındaki mevcut hükümettir. Askerlik öncesi sigorta giriş ve prim günlerini yakmış, emeklilik hakkımızı gasp etmiştir. İkinci sorumlu ise Sosyal Güvenlik Kurumudur. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 2008 ve 2013 yılında çıkan kanun maddelerini bilmeyerek, engellilikten dolayı günü dolup müracaat eden gazilere ‘emekli olabilirsiniz’ diyerek maaş bağlamış, şimdi ise ‘Ben hata yaptım. Hatamı yeni fark ettim. Şimdi maaşlarınızı kestim’ demiştir. Madem bu gaziler emekliliği hak etmiyordu, Sosyal Güvenlik Kurumu neden emekli maaşı bağladı? Gazilerin maaşlarını kestiniz, sigorta primlerini yaktınız, sıradakiler tüm şehit aileleri ve gaziler mi?”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA