GÜNDEM
Giriş Tarihi : 25-12-2019 02:51   Güncelleme : 25-12-2019 04:21

Hristiyan vatandaşlarımız, Noel’i ayinlerle kutladılar

Ülkemizde yaşayan Hristiyan vatandaşlarımız, Hz. Îsâ’nın doğum günü olarak kabul ettikleri 24 Aralık’ı 25 Aralık’a bağlayan geceyi, kiliselerde düzenledikleri ayinlerle kutladılar. İstanbul’da, Mersin’de, Hatay’da ayinler düzenlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İBB Başkanı İmamoğlu da yayınladıkları mesajlarla Hristiyan vatandaşlarımızın Noel Yortularını tebrik ettiler.

Hristiyan vatandaşlarımız, Noel’i ayinlerle kutladılar

Beyoğlu’nda Noel dolayısıyla ayin düzenlendi. Saint Antuan Kilisesi’nde gerçekleştirilen ayinde, ilahiler söylendi ve İncil’den bölümler okundu. Türkçe dualar edilen ayine, çok sayıda Hristiyan katıldı. Cemaat üyeleri, ayinde mum yakıp dua etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Noel mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Köklü tarihimizden edindiğimiz birikim ve ilhamla, köken, ırk, mezhep, inanç ayrımı yapmadan tüm vatandaşlarımızın kendi kültür, din ve geleneklerini özgürce yaşayabilmelerine büyük önem veriyoruz” ifadelerini kullandı.

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hristiyanlık inancına mensup vatandaşların 24 Aralık Noel Yortuları dolayısıyla mesaj yayımladı.

Hristiyanlık inancına mensup vatandaşları Noel Yortuları dolayısıyla tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Köklü tarihimizden edindiğimiz birikim ve ilhamla, köken, ırk, mezhep, inanç ayrımı yapmadan tüm vatandaşlarımızın kendi kültür, din ve geleneklerini özgürce yaşayabilmelerine büyük önem veriyoruz. Farklılıkları zenginlik olarak telakki ediyor; hoşgörü, saygı ve adaletin, birlik ve beraberliğimizin temeli olduğu bilinciyle geleceğe yürüyor; barış içinde bir arada yaşayarak, bu coğrafyada ortak bir gelecek inşa etme konusundaki kararlığımızı sürdürüyoruz.

Farklı mezhep, gelenek ve kiliselere mensup Hristiyan vatandaşlarımızın, kendi inançları doğrultusunda kutladıkları Noel Yortularının, dayanışma ve hoşgörü ikliminin gelişmesine vesile olmasını diliyor, başta Hristiyan vatandaşlarımız olmak üzere, tüm Hristiyan aleminin Noel Yortusunu tebrik ediyorum.”

İmamoğlu, Hristiyan vatandaşlarımızın Noel’ini kutladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, twitter sayfasında yayınladığı tebrik kartında, “Hristiyan yurttaşlarımızın Noel’ini kutlar, 2020 yılının sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini dilerim” dedi.

İmamoğlu, ayrıca şu değerlendirmede bulundu:

“Tıpkı coğrafyamızda kutlanan diğer bayramlar gibi Noel Bayramı’nın da sevgi, dayanışma ve beraberlik gibi müşterek duygu ve değerleri paylaşmaya vesile olmasını diliyor, pek çok bayramın yaşatıldığı bir kentin belediye başkanı olmaktan onur duyduğumu belirtmek istiyorum.”

İstiklâl Caddesi’nde Noel kutlaması

Rum cemaatinin geleneksel Noel etkinliği İstiklâl Caddesi’nde gerçekleştirildi.

Özel Rum Zoğrafyon Lisesi öğrencileri, öğretmenler, mezunlar ve velilerin oluşturduğu grup, İstiklâl Caddesi’ne ellerinde hediyelerle yürüdü.

Akordeon eşliğinde Rumca, Yunanca ve Türkçe şarkılarla kutlanan Noel etkinliğinde, çörek ve hediyeler dağıtıldı. “Noel Baba” kıyafetli kişilerin de yer aldığı gruba, çevredeki vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Kutlamalar, Meryem Ana Rum Ortodoks Kilisesi’nde sona erdi.

Mersin’de Katolik kilisesinde Noel ayini yapıldı

Mersin’deki Latin İtalyan Katolik Kilisesi’nde Noel dolayısıyla ayin yapıldı.

Merkez Akdeniz ilçesinde bulunan ve ışıklarla donatılan kilisedeki ayini, rahip Francis Dondu yönetti.

Ayinde, ilahiler ve İncil’den bölümler okuyan Hristiyan vatandaşlar, mum yakıp dualar etti. Tarihî kilisedeki ayinin sonunda cemaat birbirlerine sarılarak Noel’i kutladı.

Ayine, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de katıldı. Seçer, yaptığı konuşmada, birlik ve beraberlik mesajı verdi.

İskenderun Ortodoks Kilisesi’nde Noel ayini

Hatay’da Noel dolayısıyla İskenderun ve Antakya’daki Ortodoks kiliselerinde ayin düzenlendi.

İskenderun Ortodoks Kilisesin’deki ayinde konuşan peder Dimitri Yıldırım, Noel Bayramı’nı kutlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

Noel Bayramı’nın tüm dünyaya barış getirmesini dileyen Yıldırım, “Özellikle Türkiye’mize, devletimize, milletimize huzur, barış, bolluk, kardeşlik, mutluluk getirmesini dilerim” dedi.

Kilisesinin ışıklarla süslendiği ayinde mumlar yakılarak, dualar edildi. Ayine, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, İskenderun Belediye Başkanı Mehmet Fatih Tosyalı ve Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven de katıldı.

Antakya Ortodoks Kilisesi’ndeki ayini ise kilisenin ruhani lideri Jan Delüller ile rahip Dimitri Doğum yönetti. Ayinde ilahiler okundu, mumlar yakılarak dua edildi.

Ayin sonunda kilise bahçesinde havai fişek gösterisi sunuldu. Rahip Doğum, ayin sonunda gazetecilere yaptığı açıklamada, ayine her din ve mezhepten çok sayıda kişinin katıldığını söyledi. Noel Bayramı’nın önemini anlatan Doğum, tüm dünyaya barış, sevgi ve kardeşlik getirmesini diledi.

Edirne’de “Noel tatili” yoğunluğu

Edirne’de, Yunanistan ve Bulgaristan vatandaşlarının “Noel tatili” için şehre gelmeleri dolayısıyla yoğunluk yaşanıyor.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, gazetecilere yaptığı açıklamada, şehir esnafının Noel tatili için  gelen misafirleri ağırlamaya hazır olduğunu belirterek, “Otellerde doluluk oranı arttı. Eğlence yerleri ve restoranlarda Noel ve yılbaşı yoğunluğu yaşanıyor. Gümrük kapılarında girişlerde ciddi anlamda yoğunluk var. Şu an otellerde boş yer yok” dedi.

Noel tatili dolayısıyla 12-13 bin civarında yabancı turist beklediklerini dile getiren Zıpkınkurt, şunları ifade etti:

“Güzel bir yoğunluk başladı. Özellikle Noel alışverişlerini Edirne’den yapıyorlar. Aklınıza gelebilecek her şeyi alıyorlar. Tabii Noel dolayısıyla daha çok hediyelik eşya aldıklarını söyleyebilirim. Normal zamanda da komşu ülke vatandaşları kente geliyor; ancak yeni yıl dolayısıyla daha büyük bir hareketlilik var.”

Edirne Tarihî Ali Paşa Çarşısı Dernek Başkanı Yılmaz Sanış da esnafın yüzünün güldüğünü belirterek, “Hristiyanlar için Noel önemli. Noel alışverişlerinin büyük bölümünü Edirne’den yapmaya çalışıyorlar. Hem Yunanistan hem de Bulgaristan’dan Edirne’ye gelen turist sayısı oldukça yüksek” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA