GÜNDEM
Giriş Tarihi : 26-12-2019 02:04   Güncelleme : 26-12-2019 02:32

“Kırmızı bültenle aranan teröristi TV’ye çıkarmak suç değilmiş”

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ahat Andican, Osman Öcalan’ın TRT’ye çıkarılmış olması konusunda yaptıkları suç duyurusuna savcılıktan “Haber verme özgürlüğü nedeniyle kovuşturmaya gerek yoktur” cevabı geldiğini duyurdu.

“Kırmızı bültenle aranan teröristi TV’ye çıkarmak suç değilmiş”

İYİ Parti İstanbul Milletvekili, eski Devlet Bakanı Ahat Andican, şahsî twitter sayfasından yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti:

“iYİ Parti Meclis Grubu olarak Osman Öcalan’ın TRT’ye çıkarılışı için suç duyurusu yapmıştık. Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Bürosundan “Haber verme özgürlüğü nedeniyle kovuşturmaya gerek yoktur” cevabı geldi. Yani, bu ülkede kırmızı bültenli teröristi TV’ye çıkarmak suç değilmiş. Tamam mı?”

O GÜNLERDE NELER OLMUŞTU?

Öcalan vasıtasıyla “İmamoğlu’na oy vermeyin” telkini

23 Haziran seçimine 3 gün kala, Munzur Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ali Kemal Özcan, düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü PKK’nın lideri Abdullah Öcalan’la görüştüğünü ve kendisine bir mektup verdiğini belirterek, mektubu okumuştu. Özcan’ın basın toplantısı, pek çok televizyon kanalı tarafından canlı olarak yayınlanmıştı. Öcalan tarafından yazıldığı ileri sürülen mektupta özetle, Kürtlere, “seçimde tarafsız kalın” tavsiyesinde bulunuluyordu. Bu tavsiye, kamuoyunda, hükümetin seçim öncesi Kürt seçmenleri etkileme girişimi ve “Ekrem İmamoğlu’na oy vermeyin” telkini olarak değerlendirilmişti. Mektup organizasyonu, muhalefet tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Osman Öcalan: CHP, Kürtlere yakın bir aktör değil

Yerel seçimler öncesinde ayrıca, Abdullah Öcalan’ın kırmızı bültenle aranan kardeşi Osman Öcalan’la yapılan bir röportaj, devlet televizyonu TRT Kürdî’de yayınlanmıştı.

Osman Öcalan, röportajında şu mesajları vermişti:

“Sayın Ekrem İmamoğlu, Kürt meselesine ilişkin ciddi bir açıklamada bulunmadı. Olabildiğince Kürt meselesinden kaçtı. CHP, Kürtlere yakın bir aktör değil, Kürtleri ciddiye alıp hesaba katmadı. CHP’nin Kürt meselesine ilişkin ciddi bir projesi yok.”

“Biz Kürtler olarak Türkiye’den ayrılmak istemiyoruz. Türkiye ve Türk halkına düşmanlık yapmak istemiyoruz. Türkiye iyi ve güzel bir ülke. Bu ülkede birlikte yaşamak istiyoruz.”

“Kandil meşruiyetini kaybetti. Cemil Bayık ve arkadaşları çoğu kez Öcalan’ın gerçeklerini bir tarafa bırakıp, onun tüm reddetmelerine karşı kendi istediklerini yaptılar. Kandil’in bu yaptığı bir başkaldırıdır.”

“Kandil iyi veya kötü ne söylerse söylesin bir meşruiyeti yok. Biz Kürtler olarak Öcalan’ı tanıyor ve onun söylediklerini her şeyden daha çok önemsiyoruz.”

Erdoğan: Öcalan, ‘tarafsız kalın’ diyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, seçim öncesi canlı olarak yayınlanan bir televizyon programında, Abdullah Öcalan’ın mektubu hakkında şu değerlendirmede bulunmuştu:

“Öcalan, kendi iktidarını bunların hiçbirine kaçırmak istemiyor ve bununla ilgili de çok sert açıklamaları var. Demirtaş’a hesap sormaktan tutun da, dağa hesap sormaya varıncaya kadar. Yani onların kendisine ihanet ettiği inancında ve bu ihaneti sebebiyle de onlara yönelik kesin tavırları var. Şimdi bu süreç içerisindeki yaptığı açıklamada tabii, ‘eğer siz beni destekliyorsanız, eğer benim arkamda olan bir partiyseniz, ben sizin ne oraya, ne şuraya değil, siz kendi gücünüzü ortaya koymalısınız ve burada bunların herhangi birinden yana değil, kendi tarafsızlığınızı ortaya koymalısınız’ gibi bir havanın içerisinde.”

Bahçeli: Öcalan, HDP’nin istismarına müdahale etti

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de, Öcalan’ın mektubunda seçime yönelik mesajını değerlendirirken, “İmralı’da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını çeken teröristbaşı, anlaşılan odur ki, HDP’nin istismarına müdahale etmek, hatta önüne geçmek maksadıyla tarafsızlık çağrısı yapmıştır” demişti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA