EKONOMİ
Giriş Tarihi : 27-12-2019 04:37

Erdoğan’ın vaat ettiği “jest”, asgarî ücrete yansımadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malezya dönüşünde bir gazetecinin asgari ücret konusunda “Genellikle hep sizden bir son jest beklenir. Asgari ücret konusunda müjdeniz olacak mı?” sorusu üzerine “İnşallah jestimizi yaparız” demişti. Açıklanan net 2 bin 324 lira, vaad edilen “jest”in gerçekleşmediği yorumlarına sebep oldu.

Erdoğan’ın vaat ettiği “jest”, asgarî ücrete yansımadı

Siyasi partilerin genel başkanları ve sivil toplum kuruluşları, belirlenen yeni asgari ücreti değerlendirdiler.

Kılıçdaroğlu: Türkiye yönetilmiyor, Türkiye savruluyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, twitter sayfasında yayınladığı mesajında, şu değerlendirmede bulundu:

“Saray’da yaşayanlar, Katarlıların ve yandaşın rantını düşündüğü kadar asgari ücretlinin geçim sıkıntısını düşünmüyor; açlık ve sefalete mahkûm ediyor... Ne diyorduk? “Türkiye yönetilmiyor, Türkiye savruluyor.”

Ağbaba: Asgari geçim değil, asgari sefalet ücreti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, yeni asgari ücreti, yaptığı yazılı açıklama ile değerlendirdi.

Asgari ücret görüşmelerinde son bir aydır “adeta bir orta oyunu” sergilendiğini ifade eden Ağbaba, işçilerin bu süreçte hem işveren hem de devletin tehditleri ile baskı altına alındığını ileri sürdü.

Ağbaba, “Görüşmelerin ilk başladığı andan itibaren bakanlık işçileri önce işsizlik ile tehdit etmiş, sonrasında TİSK maliyetleri öne sürmüş, en sonunda da TÜİK kendi verilerini bile inkar edermişçesine davranıp işçilere açlık sınırı altında asgari ücret önermişti. En nihayetinde dağ fare doğurdu.” ifadesini kullandı.

Son bir yılda gıda harcamaları, elektrik ve doğal gaza yapılan zamlardan örnekler veren Ağbaba, şunları kaydetti:

“Pasaporttan ehliyet harcına kendi alacağına yüzde 22,5 zam yapan devlet, yeni yılda asgari ücrete yüzde 15 zam yaptı. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, asgari ücreti açıklarken ‘çalışanlarımızın emeği korunmuştur’ dedi. Lakin yapılan yüzde 15’lik zam ile çalışanların emeği korunmamış aksine çalınmıştır. Ayrıca 2 bin 324 liralık asgari ücret, bugün itibarıyla 353 avroya denk gelmiş ve Türkiye AB ülkeleri arasında yine sondan 4. ülke olmaya devam etmiştir.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın asgari ücret görüşmelerinde “işçilerimize jestimizi yaparız” dediğini hatırlatan Ağbaba, verilen ücretin jest olmadığını belirtti.

Ağbaba, işçilerin sofrasına bir ekmek daha fazla götürülmesine engel olunduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“2 bin 324 lira asgari geçim değil, asgari sefalet ücreti. Türkiye’de asgari ücretin belirlenmesi, hem uluslararası hukuka hem de Anayasa’ya aykırılık barındırmaktadır. Asgari ücret belirlenirken sadece işçinin değil, geçindirmekle yükümlü olduğu ailesinin de durumu hesaba katılması gerekirken, iktidar, yıllardır bunun aksi sürecini işletmektedir. Sosyal diyalogdan, adaletten bahseden iktidar yetkilileri sendikaların taleplerine bir kez daha kulak tıkamıştır. Yaşanan bu süreç, ‘ben yaptım oldu’ mantığından başka bir şey değildir. Asgari ücreti işçilere adeta sadaka verirmişçesine bir lütuf olarak gören iktidar yetkilileri, bu ücretle acaba kaç gün geçinebilirler? ‘Geçinemiyoruz’ diye kendini ateşe veren, çocuğuna okul harçlığı veremeyen, cebinde parası olmadığı için pazar alışverişine gidemeyen asgari ücretliler, yeni yılda da umutsuzluğa ve çaresizliğe terk edilmiştir. Erdoğan’ın jesti işçilere yeni yıl hediyesi değil, yeni yıl kâbusu olarak adeta geri döndü.”

Akşener: Erdoğan’dan o jesti istiyorum

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise, yeni asgari ücreti, Habertürk televizyonunda gazeteci Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek programında değerlendirdi.

Akşener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan jest beklediğini belirterek, “Bugün asgari ücreti açıkladınız. Biz 2 bin 650 lira, vergi dışı olması gerektiğini söylemiştik. Arkadaşları bir şey istemiyor da ben istiyorum. Diyorum ki 2 bin 650 lira yapın, vergiden de muaf bırakın. O jesti kendisinden istiyorum” dedi.

Destici:

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, asgari ücret değerlendirmesini yazılı açıklama ile değerlendirdi.

Asgari ücrete bütçedeki artış oranında zam yapılması teklifinde bulunduklarını hatırlatan Destici, açıklanan rakama göre enflasyonun baz alındığının görüldüğünü kaydetti. Destici, “Bakan Hanım ‘Enflasyon + 3 puan’ şeklinde açıkladı. Bize göre bu yetersiz bir rakamdır. Bu son görüşme olarak açıklandı; ancak inşallah düzeltilmesi noktasında tarafların bir kez daha bir araya gelmesini tavsiye ediyorum” ifadesini kullandı.

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK’in ortak karar olarak 2 bin 578 liranın altında bir rakamı kabul etmeyecekleri beyanlarını aktaran Destici, şunları kaydetti:

“Biz nasıl ‘bütçedeki artışa göre belirlensin’ demişsek, onlar da yaşam standardını ve açlık sınırını baz alarak böyle bir rakam belirlediklerini ifade etmişlerdir. Bu sözlerinin gereği karşılanmayınca anlaşılan şu ki, çareyi masayı terk etmekte buldular. Umuyoruz ki masayı terk eden kesimle masada oturan kesimler bir araya gelirlerse ortak bir çözümde buluşabilirler.”

Destici, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın “İnşallah jesti yaparız.” sözlerine de işaret ederek, “Bu rakamda bir jest gözükmüyor. Tüm kesimlerin Sayın Cumhurbaşkanını kırmayacağını düşünüyorum. Tekrar masada bir araya gelinirse Sayın Cumhurbaşkanı’nın jestinin de burada gerçekleşeceğine inanıyorum” İfadesini kullandı.

Arslan: Asgari ücret, vergiden muaf olmalıdır

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan da yazılı bir açıklama yaparak yeni asgari ücreti değerlendirdi.

Hükümet ve işveren kesiminin tartışmalı olsa bile enflasyonun üzerinde bir asgari ücrette buluşmasını önemli bulduklarını belirten Arslan, “Ancak belirlenen rakamın, çalışanların beklentileri ve asgari yaşam standardını karşılamaktan uzak olduğu da bir gerçektir” dedi.

Asgari ücretin, yaşam standardının ve gelir dağılımının önemli bir unsuru olduğunu belirten Arslan, “Ancak ülkemizde uygulanan asgari ücret, bir standart oluşturmaktan uzak bulunmaktadır” dedi. Arslan, yeni belirlenen asgari ücretle taleplerin tam olarak karşılanmadığını söyledi.

HAK-İŞ Genel Başkanı Arslan, şunları kaydetti:

“HAK-İŞ olarak, asgari ücretin belirlenmesinde sadece tek bir çalışanın dikkate alınmasından vazgeçilmesi, çalışanın ailesi ile birlikte ele alınması gerektiğini bir kez daha ifade ediyoruz. Asgari ücret, çalışanların asgari yaşam standardını sağlamanın bir aracı olarak belirlenmelidir. Asgari ücret, asgari geçim indirimi (AGİ) hariç ve net olarak açıklanmalıdır. Ücretlerin asgari ücrete tekabül eden kısmı vergiden muaf olmalıdır. Asgari ücret sonrası ilk vergi basamağı için uygulanacak oran yüzde 10 olmalıdır. Açıklanan rakam, bu yıl konfederasyonlar tarafından başlatılan sürecin gelecek yıl daha erken başlatılması, kapsamlı ve etkin çalışma yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Yeni dönemde işçilerin beklentilerinin tam olarak karşılandığı bir asgari ücret hayırlı olacaktır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ne demişti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Malezya dönüşü sırasında bir gazeteci, asgari ücret konusunda Erdoğan’a, “Asgari ücret konusunda hep hassas oldunuz. Şimdi hükümet-işçi- işveren kesimleri son tur görüşmelere başladı; ama bu konuda genellikle hep sizden bir son jest beklenir. Asgari ücret konusunda müjdeniz olacak mı?” diye sormuştu. Erdoğan, bu soruya “İnşallah jestimizi yaparız da, burada yapmayalım daha. Şu anda Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız, yaptıkları çalışmaları döner dönmez bize bir getirsinler. Bakalım son geldikleri nokta nedir, onu da bir kendilerinden görelim. İnşallah, tarafları memnun edecek bir adımı atarız” şeklinde karşılık vermişti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA