DÜNYA
Giriş Tarihi : 27-12-2019 07:58

Libya, Türkiye’den askerî destek istiyor

Libya Millî Mutabakat Hükümeti (MMH) İçişleri Bakanı Fethi Başağa, Tunus'un başkenti Tunus'ta düzenlediği basın toplantısında, hava üslerini yabancı devletlere açan Hafter'in paralı güçlerine karşı koymak için Türkiye'den resmi olarak askeri destek isteyeceklerini açıkladı.

Libya, Türkiye’den askerî destek istiyor

Başağa, darbeci general Halife Hafter'in ülkesinde Birleşik Arap Emirlikleri'ne askerî üs verdiğini belirterek, Rus güvenlik şirketi Wagner'e mensup yabancı savaşçılar, Cancavid milisleri ve Çadlı isyancıların cephede beraber savaştığını söyledi. 

Başağa, "Hava üslerini yabancı devletlere açan Hafter'in paralı güçlerine karşı koymak için Türkiye'den resmî olarak askeri destek isteyeceğiz" dedi.

Libya'nın "uluslararası tanınırlığa sahip meşru bir hükümetinin bulunduğunu, uluslararası toplum nezdinde de tek temsilcisinin bu hükümet olduğunu vurgulayan Başağa,"Türkiye, Tunus ve Cezayir'le iş birliği içinde halkımıza, güvenliğimize ve istikrarımıza hizmet eden bir ittifak içinde olacağız" diye konuştu.

Başağa, BM himayesinde gerçekleşecek ve bütün Libyalıları kapsayacak bir girişimi de memnuniyetle karşıladıklarını kaydetti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA