GÜNDEM
Giriş Tarihi : 28-12-2019 08:51   Güncelleme : 28-12-2019 08:53

Rusya: Kanal İstanbul, Montrö Sözleşmesi’ni değiştirmez

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksei Erkhov, Kanal İstanbul’un Montrö Sözleşmesi’ni değiştirmeyeceğini belirterek, “Biz bu projeyi çok uzun vadeli bir girişim, bir gelecek projesi olarak görüyoruz ve Montrö Sözleşmesi’nde değişikliğe yol açmadığı müddetçe Türkiye’nin kendi meselesidir” dedi.

Rusya: Kanal İstanbul, Montrö Sözleşmesi’ni değiştirmez

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksei Erkhov, Gazeteci Murat Yetkin’in Kanal İstanbul’a dair sorularını cevapladı. YetkinReport.com’da yayınlanan röportaja göre Büyükelçi Erkhov, şunları söyledi:

“Bu proje, Türkiye için önemli bir konu. Şahsen bunu çok uzun vadeli bir proje olarak görüyorum. Demek istediğim, gerçekten geleceğe dair bir proje. Montrö Sözleşmesi ise Karadeniz için hukukî bir rejim kurmuştur. Bu hukukî rejim, sadece İstanbul ve Çanakkale boğazlarından geçişi değil, kıyıdaş olan ve olmayan devletlerin Karadeniz’de bulundurabilecekleri toplam gemi tonajını da belirler. Kanal İstanbul’un varlığı Montrö rejimini değiştirmez. Montrö Sözleşmesi, Karadeniz’e giriş çıkışlarda uyulması gereken belli sınırlamalar getirir; yeni bir geçişin varlığı bu sınırlamaları değiştirmez.”

Erkhov, Murat Yetkin’in “2011 yılında seleflerinizden Rusya’nın Ankara büyükelçisi Vladimir İvanovsky bana Rus gemilerinin Kanal’a para ödemektense Montrö’ye göre Boğazlardan ücretsiz geçiş hakkını kullanacağını söylemişti. Sizin değerlendirmeniz ne yönde?” sorusuna şu karşılığı verdi:

“Mevcut konumda fazla bir değişiklik olmayacaktır”

“Projenin ekonomik boyutları, ekonomik verimliliği bakımından değerlendirilmeli. Ben bir petrol ihracatçısı olsam ve Boğazdan geçecek olsam, masraflarımı hesaba katardım. Böyle bir Kanal olsa ve oradan geçecek olsam, bana ne kadara mal olacağına bakardım.

Karadeniz’den Marmara’ya bir başka geçişin varlığı (Kanal İstanbul), İstanbul Boğazındaki trafiği rahatlatabilir; ama Çanakkale Boğazındaki trafik aynı kalacaktır. Yani mevcut konumda fazla bir değişiklik olmayacaktır.

Biz bu projeyi çok uzun vadeli bir girişim, bir gelecek projesi olarak görüyoruz ve Montrö Sözleşmesi’nde değişikliğe yol açmadığı müddetçe, Türkiye’nin kendi meselesidir.”

Abdullah Gül, ABD’nin talebinin reddedildiğini açıklamıştı

Murat Yetkin, röportajın sonunda şu hatırlatmada bulundu:

“Önceki Cumhurbaşkanı Gül’ün 2008 Rusya-Gürcistan ihtilafı sırasında ABD’nin Karadeniz’e Montrö’de öngörülenden daha büyük savaş gemisi sevk etme talebinin geri çevrildiğini açıklaması, beraberinde ABD’nin imzacısı olmadığı Montrö’nün delinmesinden yana olduğu tartışmalarını getirmişti.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA