DÜNYA
Giriş Tarihi : 28-12-2019 21:38

İran: Bölgede yabancıların varlığına ihtiyaç yok

İran Genelkurmay Başkanı Yardımcısı Amiral Habibullah Seyyari, İran-Rusya-Çin ortak askerî tatbikatının bu üç ülke arasında düzenlenen son tatbikat olmayacağını belirterek, “Bölge güvenliğini biz sağlayabiliriz ve yabancıların bu bölgenin güvenliğini sağlamak üzere burada bulunmalarına ihtiyaç yoktur” dedi.

İran: Bölgede yabancıların varlığına ihtiyaç yok

İran’ın resmî haber ajansı IRNA’nın haberine göre, İran, Çin ve Rusya arasında düzenlenen ortak askerî tatbikatın değerlendirme toplantısında konuşan Amiral Seyyari, “Bu tatbikat, donanmamızın bölgedeki ve dünyadaki gücünü gözler önüne sermektir” diye konuştu.

Hint Okyanusu’nun kuzey bölgelerinin dünyanın stratejik noktalarından biri olarak Hürmüz, Malaka ve Babül-Mendeb boğazları arasında yer aldığına işaret eden Amiral Seyyari, şunları söyledi:

“Denizlere ulaşımı olan ülkelerin ticaretlerinin yüzde doksanı bu okyanus aracılığıyla yapılmaktadır. Ayrıca Fars Körfezi, dünya enerji depolarından biri olarak bilinmektedir. Birçok Avrupa ve Güneydoğu Asya ülkesi, Fars Körfezi’nin petrolüne ihtiyaç duymaktadır. Dolayısıyla bu bölgenin güvenliği, dünya için çok önem taşımaktadır.”

İran’ın bin kilometre kadar deniz sınırı bulunduğunu ve Hint Okyanusu üzerinde olduğunu belirten Seyyari, “İran İslâm Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri’nin Hint Okyanusu üzerinde bulunan Mekran kıyılarında varlık göstermesi, çok belirgin bir konudur” dedi.

İran’ın başta deniz gücü olmak üzere askerî açıdan büyük iki güce ev sahipliği yaptığını belirten Seyyari, “Biz, İslâm devrimi öncesinde ülke karasuları içinde bir donanmaya sahiptik; ancak bununla yetinmemeliydik. Son 40 yılda donanmamızda stratejik bir ilerleme kaydettik” diye konuştu.

Birçok ülkenin bölgede olaylar çıkmasından yana olduğunu ve bu olayları bahane ederek bölgedeki varlıklarını meşrulaştırmak istediklerini ifade eden Seyyari, “Bölge güvenliğini biz sağlayabiliriz ve yabancıların bu bölgenin güvenliğini sağlamak üzere burada bulunmalarına ihtiyaç yoktur” dedi.

İran, Rusya ve Çin’ın Hint Okyanusu’nun kuzeyindeki ortak deniz tatbikatı dün başladı.

İran Ordusu Deniz Kuvvetleri Sözcüsü Tahani, yaptığı açıklamada, tatbikatın Çin ve Rus gemilerinin Şehit Beheşti limanına yanaşması ile başladığını söyledi.

Tahani, tatbikatın amacının bölgedeki güvenliğin artması olduğunu belirterek, “İslâm devrimi sonrası İran’ın bu düzeyde iki dünya gücü ile tatbikat düzenlenmesi bir ilktir” dedi.

Tahani, tatbikatta İran ordusu ve devrim muhafızlarının ortaklaşa hareket edeceğini belirterek, tatbikatın 17 bin kilometre karelik bir alanda yapıldığını, tatbikat amacının uluslararası ticaretin güvenliğinin arttırılması, deniz korsanlığı ve terörizme karşı mücadele ve deniz arama kurtarmada tecrübe paylaşımı olduğunu ifade etti.

Tatbikatın mesajının bölgede işbirliği ve birlik sayesinde barış, dostluk ve istikrar olduğunu belirten Tahani, İran’ın inzivaya itilemeyeceğini söyledi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA