GÜNDEM
Giriş Tarihi : 01-01-2020 00:08   Güncelleme : 01-01-2020 00:17

“İslâm birliğine dair model yok, biz model çıkarmaya çalışıyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Millî Güvenlik Başdanışmanı Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, İslâm birliğinin nasıl sağlanacağına dair bir model olmadığını ileri sürerek, “ASSAM’ın gayesi İslâm birliği için model çıkarmak” dedi.

“İslâm birliğine dair model yok, biz model çıkarmaya çalışıyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Millî Güvenlik Başdanışmanı, Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği (ASSAM) ve Uluslararası Savunma Danışmanlığı A.Ş. (SADAT) Yönetim Kurulu Başkanı Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, yanlış anlaşıldığını belirttiği sözlerine açıklık getirdi.

Tanrıverdi, 19-20 Aralık tarihlerinde ASSAM tarafından gerçekleştirilen 3. Uluslararası İslâm Birliği Kongresi’nde Akit TV’ye yaptığı değerlendirmede, şunları söylemişti:

“Bugün soruyoruz; ‘İslâm birliği olacak mı?’ Olacak. Nasıl olacak, ne zaman olacak? Mehdi Hazretleri geldiği zaman olacak. Amenna ve saddakna… Mehdi Hazretleri ne zaman gelecek? Allahu Tealâ bilir. Peki, bizim bir işimiz yok mu? Ortamı hazırlamamız gerekmez mi? İşte ASSAM, bunu yapıyor. Yani bu ortamı hazırladıktan sonra inşallah İslâm birliği olacak. Hayalim o ki, yarın biz belki kabirde bir gün bakacağız, etrafımız yeşillik, günlük güneşlik, çiçeklik olmuş. O zaman diyeceğiz ki ‘Haa, dünyada İslâm birliği oldu.’ O günleri bekliyoruz, özlüyoruz. Bunun için çalışalım.”

Tanrıverdi’nin sözleri, medyada tartışma konusu olmuştu. Tanrıverdi, tartışmalara sebep olan sözleri hakkında Independent Turkish’in sorularını cevapladı ve kendisine tepki gösteren eski AK Parti Milletvekili Mehmet Metiner’e cevap verdi.

Tanrıverdi’nin Independent Turkish’de yayınlanan mülâkatı şöyle:

“ASSAM, İslâm Birliği için çalışıyor”

- “Bizim bir işimiz yok mu, ortamı hazırlamamız gerekmez mi? şeklindeki sözleriniz genel olarak eleştirildi. Burada tam olarak ne demek istediniz?”

“Doğrusu dünyadaki İslâm âlimlerinin İslâm birliğiyle ilgili görüşlerini ifade eden bir açıklamamız oldu bizim. Ama bugünkü modern devlet anlayışı ve İslâm fıkhına göre 61 İslâm ülkesinin bir irade altında toplanması için hangi müesseseler gerekir ve bu müesseselerin mevzuatı nasıl olmalıdır? Bunları araştıran bir stratejik araştırma merkeziyiz. Bu söylemimizden gocunan ve araştırmamızdan rahatsız olanlar için ne diyebiliriz? Biz, bu araştırmalarımızdan istifade edenleri ve bunun için çalışanları dikkate alıyoruz. Toplamda 7 kongre yapmayı planladık. Kongrelerin ilki 2017, ikincisi 2018, üçüncüsü 2019 Aralık’ta icra edildi. Bundan sonra 4 kongre daha icra edilecek ve sonuçta İslâm birliğinin nasıl olabileceğine dair bir model ortaya konularak yöneticilerin hizmetine sunulacaktır. Çalışmalarımız o doğrultuda. Bizim ifademiz bu. Tabi bu kim tarafından nasıl yorumlanır, bu yorumculara kalmış.

“İslâm birliğine dair bir model yok”

Tanrıverdi, ASSAM’ın amacıyla ilgili açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Günümüzde ilim adamlarının ve düşünürlerin İslâm birliğinin nasıl olacağına dair bir cevabı yok. Çünkü buna dair bir model yok. ASSAM’ın gayesi İslâm birliği için model çıkarmak. Tabi ki bizim inancımız İslâmî inançtır. Mehdi hazretlerinin geleceğine dair Kur’ân’ı Kerîm’de pek çok ayet ve Peygamberimizden intikal eden hadisler vardır. Bu her samimi Müslümanın inancıdır. Biz de buna inanıyoruz. ASSAM’ı bu istikametteki çalışmalar yapmak için kurduk. Tabii ki İslâm birliğinin nasıl olabileceğine dair bir model ortaya koymak gerekiyor. ASSAM, çalışmaları ile çözüm ortaya koyuyor. Önce ümmetin İslâm Birliğinin nasıl olacağı hakkında bir şuura ulaşması gerekiyor. Bunun için stratejilerin kongrelerle ortaya koymaya çalışıyoruz.”

“Düşmanlarımızın değil, dostlarımızın ne diyeceğini dert edinsek…”

- Mehmet Metiner’in eleştirilerine yorumunuz ne olacak?

“Kendisiyle görüşmedim; ama çalışmalarımızı ve söylemlerimizi yadırgamasını, çok garip buldum. Ortada dizimizi dövecek bir durum yok. Düşmanlarımızın ne düşüneceğini değil, dostlarımızın bizden ne beklediğini dert edinsek daha sağlıklı sonuca ulaşırız. Keşke Kongremize katılsaydı da, beş kıtadan ve 45 İslâm ülkesinden Kongremize iştirak eden 200’e yakın temsilcinin heyecanına şahit olsaydı. Bizim bir STK olarak yaptığımız bu çalışma, Cumhurbaşkanımızın iradesi altında olmuş bir mesele değildir. Kongre tamamen bir sivil toplum çalışmasıdır. ASSAM’ın misyonu İslâm Birliği için ortaya bir model koymaktır. Sayın Mehmet Metiner gibi düşünenlerin endişelerine cevap bulmak değildir.”

Mehmet Metiner ne demişti?

“Oturup dizimizi dövelim”

Eski AK Parti Milletvekili Mehmet Metiner, şahsî twitter sayfasında, Tanrıverdi’nin sözlerine tepki gösterdi. Metiner, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanımızın askerî başdanışmanı sıfatını taşıyan biri böyle konuşuyorsa, oturup dizimizi dövelim! Düşmanlarımızın arayıp da bulamadığı şeyi kendi ağzından sunuyor! Şimdi o birileri kalkıp bu laflar üzerinden Cumhurbaşkanımızı hedef tahtasına oturturlarsa ne diyeceğiz?”

Metiner, twitter mesajının yanı sıra, “Ciddi bir uyarı: Mehdi’ye ortam hazırlamakla mı görevliyiz?” başlıklı bir yazısını da twitter’dan yayınladı. Metiner, bu yazısında, Mehdi konusunda mezhepler arasında ihtilâflar olduğunu, başka dinlerde de Mehdi / Mesih inancı olduğunu belirterek, şunları yazdı:

“Bu yaklaşım, İslâm birliğine de zarar verir”

“O yüzden, Mehdilik konusunda konuşurken bin düşünmek, bir söylemek gerekir. Hele hele uluorta hiç konuşmamak gerekir. En önemlisi de, rolümüzü Mehdi’nin gelişini çabuklaştırmak gibi bir eksene oturtarak hiç konuşmamak lâzım. Bu durumda Mehdi inancı üzerinden kendi rolümüzü kibirle abartmış oluruz ki, Allah muhafaza! Bu durumda bize karşı çıkanları Mehdi’ye karşı çıkmak noktasına kadar işi vardırırız ki, Hafazanallah!”

Yazısında, Evanjelistlerin de Mehdi / Mesih’in gelişini çabuklaştırmak için ortam hazırlamak gerektiğine inandıklarına işaret eden Metiner, “Amerikalı yönetici elitlerin bu metafizik doktrini siyasal alana dökmeleriyle nasıl yıkıcı sorunlarla karşı karşıya kaldığımız ortada. Benzer iddiaları İslâmiyet üzerinden tedavüle sokmanın siyaseten zararlarının yanı sıra, iddia edilen İslâm birliği açısından da yıkıcı olacağını söylemek bile gereksiz” değerlendirmesinde bulundu.

Metiner, “Libya’ya asker göndermeye çalıştığımız bir zaman diliminde Cumhurbaşkanımızın askerî danışmanı olduğu söylenen bir zatın, kalkıp böyle konuşması, hangi akla hizmettir?” diye sordu.

“Bizim görevimiz, Mehdi’ye ortam hazırlamak değildir” diyen Metiner, bu tavrın davaya zarar vereceğini ifade etti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3266
 • 2Trabzonspor3262
 • 3Sivasspor3257
 • 4Beşiktaş3256
 • 5Galatasaray3252
 • 6Alanyaspor3251
 • 7Fenerbahçe3250
 • 8Gaziantep FK3242
 • 9Antalyaspor3241
 • 10Göztepe3239
 • 11Kasımpaşa3239
 • 12Gençlerbirliği3236
 • 13Denizlispor3235
 • 14Konyaspor3233
 • 15Yeni Malatyaspor3232
 • 16Çaykur Rizespor3232
 • 17Kayserispor3232
 • 18MKE Ankaragücü3229
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA