YURT HABERLERİ
Giriş Tarihi : 01-01-2020 01:32

Alevi vatandaşlardan Elazığ’da yılbaşı etkinliği: “Gağan”

Elazığ’ın Yıldızbağları Mahallesi Muhtarı İmam Taş, “özellikle Dersim’de, Alevi kesimde” düzenlendiğini belirttiği “Gağan” etkinliğinin “Yeni yıla merhaba, eski yıla güle güle” anlamına gelen geleneksel bir eğlence olduğunu söyledi. Muhtar Taş, Gağan’ı Elazığ’da ilk defa bu yıl kendilerinin gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Alevi vatandaşlardan Elazığ’da yılbaşı etkinliği: “Gağan”

Elazığ’ın Yıldızbağları Mahallesi’nde yöresel elbiseyle kadın kılığına girmiş bir erkek, beyaz takma sakalıyla “dede” rolü oynayan bir oyuncu ve davul zurna eşliğinde halay çeken küçük bir grup, “geleneksel” olduğunu belirttikleri bir etkinlik gerçekleştirdiler.

Yıldızbağları Mahallesi Muhtarı İmam Taş, adı “Gağan” olan etkinliğin, “özellikle Dersim’de, Alevi kesimde yapılan” çok eski bir gelenek olduğunu belirterek, “Yeni yıla merhaba, eski yıla güle güle anlamına gelen bir şeydir” dedi. Taş, “Gağan” etkinliğini Elazığ’da ilk defa düzenlediklerini kaydetti. Taş, “Şu an yaptığımız etkinliğin asıl amacı, kendi kimliğimizi, kültürümüzü, kendi inançlarımızı kaybetmemek adına, onları yaşatmak adına yapılan bir şeydir” diye konuştu.

Kadın kılığına girmiş olan Hüseyin Akkoç ise, kadına karşı bakış açısı konusunda bir empati oluşturmak amacıyla bu kıyafeti giydiğini ifade ederek, “Unutmayın ki şiddete karşıyız. Kadınlarımıza saygılı olalım. Unutmayın ki hepimiz bir kadından doğmuşuz. Birisini incitmeden önce annemizi düşünelim, bacımızı düşünelim. Onun için şiddete karşıyız” dedi.

Yıldızbağları Mahallesi Muhtarlığı’nın önünde gerçekleştirilen etkinliğin sonunda, katılımcılara ve çevredeki vatandaşlara yöresel yiyecekler ikram edildi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA