YURT HABERLERİ
Giriş Tarihi : 01-01-2020 02:06

60 yaşındaki Fatma Kılınç, 40 yıldır at biniyor

Kayseri'nin Develi ilçesine bağlı Sindelhöyük Mahallesi’nde yaşayan 60 yaşındaki Fatma Kılınç, ilerleyen yaşına rağmen ustalıkla at biniyor. Fatma Hanım, at binmeyi, eski bir cirit oyuncusu olan 71 yaşındaki eşi Ali Rıza Kılınç’tan öğrendiğini söylüyor.

60 yaşındaki Fatma Kılınç, 40 yıldır at biniyor

Kayseri'nin Develi ilçesine bağlı Sindelhöyük Mahallesi’nde yaşayan 60 yaşındaki Fatma Kılınç, çevresinde at sevgisi ve at binmedeki maharetiyle de tanınıyor.

5 çocuğu ve 17 torunu olduğunu söyleyen Fatma Kılınç, “40 yıldan beri ata binerim. Eşim Ali Rıza Kılınç, eskiden cirit oynardı. Çok güzel bir atı vardı. Onu şeker ve üzüm dahil birçok şeyle beslerdi. Ben de onun sayesinde ata binmeyi öğrendim ve 40 yıldır ata binerim” diye konuştu.

Fatma Hanım’ın 71 yaşındaki eşi Ali Rıza Kılınç ise, ata olan ilgileri konusunda şunları söylüyor:

“Eskiden düğünlerde cirit müsabakaları olurdu. Ben de cirit oynardım. Cirit müsabakaları öncesinde atımızı bakıma çekerdik. Atın hamı alınır, sonra düğünler başlayınca müsabakalar da başlardı. 10 veya 15 atlının bulunduğu müsabakalar çok çekişmeli ve eğlenceli olurdu. Benim ata ve cirite olan merakım, eşimi ve çocuklarımı da etkiledi. Ailemizdeki herkes ata ustalıkla biner ve sürer.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA