YURT HABERLERİ
Giriş Tarihi : 01-01-2020 02:47

“Yılbaşı devesi ile bahşiş topladık; bu bir gelenek”

Tahtadan yapılmış bir deve başı ve onun gövdesi olarak düşünülen, bir çocuğun battaniyenin altına girip deve kamburu oluşturduğu deve figürü… Erzurum’un Oltu İlçesinde bu “yılbaşı devesi” ile sokakları dolaşıp bahşiş ve yiyecek toplayan çocuklar, bunun büyüklerinden öğrendikleri eski bir gelenek olduğunu söylüyorlar…

“Yılbaşı devesi ile bahşiş topladık; bu bir gelenek”

Erzurum’un Oltu İlçesi Halitpaşa Mahallesi’nde 14 yaşındaki Serkan Uçar ve Efecan Uçar, yılbaşı gecesi, tahtadan ve battaniyeden yaptıkları “yılbaşı devesi” ile evleri ve iş yerlerini ziyaret ederek bahşiş ve yiyecek topladılar.

Efecan Uçar, “Biz yılbaşı gecesi büyüklerimizden gördüğümüz deve yaptık. Biz, kendimiz eğleniyoruz; harçlık topluyoruz, milleti eğlendiriyoruz. Mahalleye gidince topladıklarımızı arkadaşlarla bölüyoruz” dedi.

Oltu’nun “Bakkal Çetin Amca”sı Çetiner Akçay da, çocukluğundaki gelenekleri yeniden karşısında görünce çok mutlu olduğunu söyledi. Akçay, “Yapanlara çok teşekkür ederim. Böyle şeylerin olması lâzım. Hiç olmazsa hem kendileri eğleniyor, hem bizleri geçmişe götürüyorlar. Çok mutlu olduk. Kendilerine iyi seneler diliyorum” dedi.

Ergun Musaoğlu ise, “Bizim çocukluğumuzdaki yapmış olduğumuz deve oynatma geleneğini bu güzel çocukların devam ettirmesi çok güzel bir şey. Çocuklarımızı kutluyorum. Bu geleneğin devam etmesi için elimizden gelen desteği vermemiz lâzım. İyi yıllar…” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA