Advert
KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 01-01-2020 03:56

“Türk kültüründe ne yılbaşı kutlaması var, ne Nardugan Bayramı, ne de Ayaz Ata kavramı”

Prof. Dr. Abdulhaluk Mehmet Çay, Türk kültürü açısından tarihi kaynaklarda “yılbaşı”, kutlaması ve “Nardugan Bayramı” ile “Noel Baba” karşılığı kullanılan “Ayaz Ata” kavramlarının olmadığını söyledi.

“Türk kültüründe ne yılbaşı kutlaması var, ne Nardugan Bayramı, ne de Ayaz Ata kavramı”

“Milliyetçi” kimliği ile de bilinen eski Devlet Bakanı, İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Tarih Bölümü Başkanı, Yazar Prof. Dr. Abdulhaluk Mehmet Çay, Orta Asya Türklerinin kültürlerinde yer aldığı ileri sürülen “Nardugan Bayramı” ve “Ayaz Ata” kavramları hakkında değerlendirmede bulundu.

İHA’nın haberine göre, Prof. Çay, 21 Aralık’ın Orta Asya Türklerinin “Nardugan Bayramı” olarak bilinmesi konusunda, “Nardugan, bilimsel olarak tarihî bilgilerle ortaya konulmadı. Tarihî kaynaklarda ne “yılbaşı” ne de “Ayaz Ata” gibi kavramlarla karşılaşıyoruz” dedi.

Nardugan Bayramı’nın ispatının mümkün olmadığını söyleyen Prof. Çay, bu konuda şunları söyledi:

“Bu konuyu İngiliz yazarlar ve düşünürler gündeme getirdiler”

“19’uncu yüzyıl sonlarına doğru İngiltere’de Türk dünyasında yılbaşı geleneği tartışılmaya başlanmış, bilhassa getirdikleri Noel şenliklerinin Türklerden alınmış olma ihtimali üzerinde durulmuştu. Bu konuyu İngiliz yazarlar ve düşünürler gündeme getirdiler; fakat bu düşüncelerin hepsi âfâkîdir. Türk topluluklarını asimile etmek, asimile etmenin de bir yolu olarak misyoner faaliyetleri göndermek suretiyle Hristiyan dinine kazandırmak için 19’uncu yüzyılın sonuna kadar bu politika sürdü. İşte o çerçevede toplumlar arasında kültür alışverişi olduğunu düşünmek lâzım. Bizde Gagavuz, Çuvaş gibi Sibirya bölgesindeki Türk toplumlarında Hristiyanlığın etkisiyle yılbaşı veya Nardugan gibi birtakım şeylerin bayram olarak kutlandığını görüyoruz.”

Prof. Çay, Türk tarihinde “yılbaşı kutlaması”nın ve “Noel Baba” kavramının olmadığını belirterek, “Eski Türklerde ‘Noel Baba’ yerine anılan ‘Ayaz Ata’ diye bir karakter yok. Tarihî kaynaklarda ne yılbaşı, ne de Ayaz Ata gibi kavramlarla karşılaşıyoruz” dedi.

Güneş’in geceyi yenmesi: Nardugan

Prof. Dr. Abdulhaluk Mehmet Çay, Orta Asya Türklerinin 21 Aralık gecesini yılın son günü olarak kabul ettiklerini ve bunu da Güneş’in geceyi yenmesi olarak görüp bayram olarak kutladıklarını ifade ederek, “Nardugan” konusunda şunları söyledi:

“Nardugan ile ilgili nar meyvesinin yere çarpılıp dağılması mı, yoksa Moğolca güneş anlamına gelen nar mı kastediliyor? Bu tartışılır. Roma’da Saturnalia, Eski Yunan’da Dionysos, Eski Mısır’da yine bunlarla ilgili birtakım kutlamaların yapıldığını biliyoruz. Genellikle Müslüman olmayan Türk gruplarında da Çarlık Rusya’sının kontrolünde kaldıkları için oranın politikası var.”

“Türklerin millî bayramı Nevruz’dur”

Türklerin en köklü geleneğinin 12 Hayvanlı Türk Takvimine göre 21 Mart’ta kutlanan Nevruz olduğunu söyleyen Prof. Çay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“12 Hayvanlı Türk Takvimi geleneğini düşüneceksek, 21 Mart, bizim millî bayramımızdır. Nardugan’ı ise farklı dinî inanç gruplarından etkilenmiş olarak Türk grupları tarafından kutsanan bir bayram olarak düşünmek lâzım. Eski Türk tarihine baktığımızda Hunlar ve Göktürkler’in ilkbahar ve sonbaharda olmak üzere iki büyük kurultay yaptıklarını ve bu kurultaylarda toplumu ilgilendiren kararlar alındığını, yasaların gündeme getirildiğini görüyoruz. Bu kurultay günlerinin de bayram olarak kutlanıp kutlanılmadığı bilinmiyor.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA