GÜNDEM
Giriş Tarihi : 01-01-2020 08:54   Güncelleme : 01-01-2020 08:58

“Polislere o yemini kim ettirdiyse paralel yapılanma içindedir”

22. Dönem AK Parti Milletvekili Emin Şirin, devletin içinde başka paralel yapılanmaların ortaya çıkmaya başladığını ileri sürerek, kamuoyunda tartışma konusu olan “polislere ettirilen intikam yemini”ne dikkati çekti. Bunun devletin ettirdiği bir yemin olamayacağının altını çizen Şirin, “Bu yemini ettirenler, paralel yapılanma içindedirler” dedi.

“Polislere o yemini kim ettirdiyse paralel yapılanma içindedir”

22. Dönem AK Parti Milletvekili Emin Şirin, YouTube üzerinden yayın yapan “Babıali TV”de yayınlanan “Babıali Yokuşu” programında, Suat Toktaş’ın sorularını cevapladı. Şirin, “yeni paralel yapılanmalar” konusunda şunları söyledi:

“Endişe etmemek kabil değil”

“Yeni bir düzene geçiyormuşuz gibi… Sanki bugün devletin içinde başka paralel yapılanmalar da ortaya çıkmaya başladı gibi görünüyor. E şimdi geçenlerde işte SADAT’ın, ASSAM’ın fuarları (kongresi), oradaki konuşmalara bakıyorsunuz, bazı ‘güvenlik kuruluşu’ adı altındaki bazı kuruluşların tavırlarına bakıyorsunuz, bazı eski kişilerin ‘Oluk oluk kan akar, dokunamazsınız. Ben buna karşı çıkarım’ gibi konuşmalarına şahit oluyorsunuz. Bütün bunlara baktığınızda ‘Başka paralel yapılanmalar bugün de var mı?’ diye endişe etmemek kabil değil.”

Şirin, “Nasıl yapılar bunlar? Yani meselâ paramiliter başka bir yapı mı? Devletin içindeki resmî organlarla…” sorusunu yarıda keserek, “Söylediklerimin içinde hepsi var. Bu kadarda bırakalım. Bundan sonrası çünkü mahkemelik hale geliriz” dedi.

“Bu yemini ettirenler, paralel yapılanma içindedirler”

Program sunucusu Suat Toktaş’ın “Korkutucu ama” yorumu üzerine de Şirin, “Öyle” dedi. Şirin, şöyle konuştu:

“Bugünkü, Allah’ınızı severseniz, Türkiye’nin, adaletin bazı durumundan, bazı yapılanmalardan, bazı güvenlik kuruluşlarının durumundan, polise ettirilen yeminlerden hâlâ endişe edilmiyorsa, hâlâ İçişleri Bakanı, buna tedbir almıyorsa, hâlâ Adalet Bakanı ve savcılar, bunlara hassas davranmıyorlarsa, bundan endişe duymak, tabii ki lâzım.

Geçen gün polise ettirilen yemini gördüm. Süleyman Soylu, bu konuda bir izahat getirmiyor. İntikam yemini ediyorlar. (Neyin intikamı?) Bilmiyorum. Bunun gayrimeşru olduğunu söylüyorum. ‘Burada paralel yapılanmalar ortaya çıkmaya başladı’ diyorum. Çünkü o yemini kim ettiriyor? Bunu devlet ettiremez. Bu yemini devlet, ettiremez. Devletin bir mesulü (sorumlusu), böyle bir yemin ettiremez. Bu yemini kim ettiriyorsa, yemini ettirenler, paralel yapılanma içindedirler.”

Emin Şirin’in bu sözlerinin ardından, polislere ettirilen o yeminin görüntüleri yayınlandı. Söz konusu yeminin metni şöyle:

 “Bismillahirrahmanirrahim.

‘Ol’ deyince olduran, gönülleri iman nuruyla dolduran Allah’a, Kur’ân’a, peygamberlere, bayrağa ve silaha yemin olsun. Şehitlerim rahat uyusun. Gazilerim emin olsun. İntikam! İntikam! İntikam daim olsun. Unutursak kanımız kurusun. Allah Türk’ü korusun. Amin.”

“Sayın Süleyman Soylu’ya soruyorum”

Emin Şirin, “Şimdi bu, devletin yaptıracağı iş mi? Bu, hakikaten laik, demokratik ve hukuk devleti olan bir devletin güvenlik güçlerine edeceği (ettireceği) yemin, bu yemin mi? Onun için paralel yapılanmalar aşikâr bir şekilde ortada. Şimdi bu konu ortaya çıktı. Bu konu twitter’a düştü, sosyal medyaya düştü, Sayın Süleyman Soylu’dan çıt yok. Ben, Sayın Süleyman Soylu’ya soruyorum: Size bağlı güvenlik güçlerinin ettiği bu yemini, bir genelgeyle siz mi yaptırdınız? Bunu onayladınız mı? Bu yemin, hukuk devleti çerçevesindeki güvenlik kuvvetlerine uyuyor mu? Uymuyor ise, bu konuda soruşturma yapıp tedbir alıyor musunuz? Ben, bunu Sayın Süleyman Soylu’ya soruyorum. Süleyman Soylu, hakikaten, başka şeyler de söylüyor. ‘Anayasa Mahkemesi kararlarına ben uymak mecburiyetinde değilim’ diyor. ‘Hoşuma gitmezse uymam’ diyor.”

Polis Akademisi Başkanlığından açıklama

“İntikam yemini”nin görüntüleri medyada yayınlandıktan sonra, Polis Akademisi Başkanlığı bir açıklama yaparak, olayın 2017 yılında yaşandığını belirtti.

Açıklamada, “29 Aralık 2019 tarihinde yeni bir olay gibi sosyal medyada dolaşıma sokulan videonun ilk kez 24 Mart 2017 tarihinde sosyal medyada paylaşıldığı ve söz konusu görüntülerin Mart 2017 tarihinde bir polis okulumuzda çekildiği tespit edilmiştir. Konuyla ilgili olarak ilk tespit hitamı Bakanlık Makamının tasarrufları ile gerekli işlemler yapılmış ve idari tedbirler alınmıştır” denildi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA