GÜNDEM
Giriş Tarihi : 01-01-2020 15:56

AGD, 81 ilde Mekke’nin Fethi programları düzenledi

AGD-MGV Genel Başkanı Salih Turhan, Hz. Muhammed’in Mekke’ye 10 bin kişilik ordusuyla, muzaffer bir komutan edasıyla değil, devesinin üzerinde secde hâlinde, mütevazı bir şekilde girdiğini belirterek, “Efendimiz’in mücadelesinde ne var? Tevazu var, insanlara adaletle yaklaşmak var, insanları güzelliklere davet etmek var” dedi.

AGD, 81 ilde Mekke’nin Fethi programları düzenledi

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Mekke’nin fethinin 1389’uncu yılı münasebetiyle, 31 Aralık gecesi Türkiye’nin 81 ilinde ve 600 noktada “Mekke’nin Fethi” programları düzenledi.

“İnsanlığa bir inşirah” temasıyla gerçekleştirilen programlarda Kur’ân-ı Kerîm okundu, ilahîler söylendi, mehter ve ezgi konserleri, fethin öneminin anlatıldığı konferanslar verildi.

Programlarda, Siyer-i Nebî Yarışması’nda dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.

AGD - MGV Genel Başkanı Salih Turhan, Kâğıthane Şubesi’nin düzenlediği programa katıldı.

Salih Turhan, “Duruşumuzu ortaya koymamız lâzım. İfsadın yanında değil ıslahın yanında olduğumuzu göstermemiz lâzım. “Yılbaşı denilen etkinliklere değil Mekke’nin Fethi’ne gitmemiz lâzım” diyerek koşup gelen siz kıymetli kardeşlerimi de huzurlarınızda tebrik ediyorum. Allah, sizlerden razı olsun” dedi.

Medyada kendilerine yönelik olarak, Mekke’nin fethedildiği tarih 31 Aralık olmamasına rağmen bu tarihte kutlanmasından dolayı eleştiriler yöneltildiğine işaret eden Turhan, bu konuda şu açıklamada bulundu:

“Neden bugün? İnsanımız harama bulaşmasın diye””

“Biz, Anadolu Gençlik olarak sadece Mekke’nin fethini değil, Çanakkale’nin fethini de biliriz, İstanbul’un fethini de biliriz, Diyarbakır’ın fethini de biliriz, Kudüs’ün fethini de biliriz. Çünkü biz, bu tarihi okuyan değil bu tarihi yazan ecdadın torunlarıyız. Kimse bizi başkalarıyla karıştırmasın. 31 Aralık tarihi, böyle kerhen, bilmeden belirlediğimiz bir tarih değil. Çok net bir şekilde biliyoruz ve 2 tane temel niyetimiz var, 31 Aralık tarihinde Mekke’nin fethini yapmanın. Birincisi, Efendimiz’in (sav) ortaya koymuş olduğu bu fetih ruhunu, bu fetih mücadelesini gençlerimiz iyi bilsinler, iyi öğrensinler ve hayatlarına tatbik etsinler. Birinci niyetimiz bu. İkincisi ise hepinizin malûmu, ne yazık ki hem ülkemizde hem İslâm coğrafyasında birçok yerde yılbaşı ve Noel kutlamalarıyla karşılaşıyoruz ve bunlar yapılırken birçok gencimizi ne yazık ki ifsad ediyorlar.

Tabii bunu söylerken biz, hangi inançtan olursa olsun, kim kendi inancıyla alâkalı hangi etkinliği yapmak isterse yapsın, buna karşı değiliz. Herkes, kendi inancıyla alâkalı hususları yerine getirebilir; amma ve lâkin bizi bu noktada rahatsız eden, Müslümanların yaşadığı İslâm beldelerinde yılbaşı ve Noel kutlamalarının sanki bizim inancımızla, bizim kültürümüzle, bizim tarihimizle irtibatlı bir şeymiş gibi gösterilmesine karşıyız.”

Medyada sorulan, “Mekke’nin Fethi, alternatif program mı? İnsanlar yılbaşı kutlamalarına gitmesinler diye mi bu programlar yapılıyor?” sorularına da cevap veren Turhan, “Evet, Mekke’nin Fethi programı, 40 yıldan fazladır 31 Aralık tarihinde, insanımız bu harama bulaşmasın diye bugün gerçekleştiriliyor” dedi.

Turhan Mekke’nin fethinin, dünyanın en önemli olaylardan bir tanesi olduğunu belirterek, bu fetihten alınması gereken dersler olduğunu kaydetti.

Hz. Muhammed’in (sav) Mekke’yi hiç kan dökmeden fethettiğini vurgulayan Turhan, “Allah Resulü (sav), bu fethi gerçekleştirirken gururla, kibirle gerçekleştirmedi. Ne yaptı, biliyor musunuz? 10 bin kişilik ordusuyla fethi gerçekleştirdi. Şehre girerken, devesinin üzerinde secde hâlinde girmiş oldu ve girerken şu ifadeyi kullandı Peygamber Efendimiz: ‘Gerçek hayat, ahret hayatıdır.’ Ve girdikten sonra Kâbe’ye, yıllardır uzaklaştırıldığı Kâbe’ye geldi, sekiz rekâtlık şükür namazını kıldı” diye konuştu.

Hz. Muhammed’in (sav) Mekke’ye 10 bin kişilik ordusuyla, muzaffer komutan edasıyla değil, devesinin üzerinde secde hâlinde, mütevazı bir şekilde girdiğini belirterek, “Efendimiz’in (sav) mücadelesinde ne var? Tevazu var, insanlara adaletle yaklaşmak var, insanları güzelliklere davet etmek var” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA