GÜNDEM
Giriş Tarihi : 02-01-2020 04:40   Güncelleme : 02-01-2020 04:41

12 bin konut soğukta kalınca Soma santraline kısmî izin verildi

Manisa Soma’daki termik santralin faaliyetinin durdurulması sebebiyle ilçede santrale bağlı olarak sıcak su sistemiyle ısıtılan 12 bin konut, okullar, kamu kurumları ve camiler soğukta kalınca, santralin 4 ünitesinin çalışmasına geçici olarak izin verileceği açıklandı.

12 bin konut soğukta kalınca Soma santraline kısmî izin verildi

Manisa’nın Soma ilçesindeki termik santral, gerekli şartları yerine getirmediği için mühürlendiğinde, satrale bağlı olarak sıcak su sistemiyle ısıtılan 12 bin konut, 1 öğrenci yurdu ve 20 cami, soğukta kalmıştı. Mağdur olan mahallelerin muhtarları, kaymakamlığa, valiliğe ve CİMER’e başvurarak çözüm istemişlerdi.

“Santralin 4 ünitesine kış sezonu boyunca izin vereceğiz”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, düzenlediği basın toplantısında, “Bu nedenle Soma Termik Santralinin 4 ünitesinin çalışmasına kış sezonu boyunca müsaade edeceğiz. Bu süre zarfında 4 ünitenin yakıt kalitesinde yapılacak iyileştirmelerle mevzuatımızda belirtilen sınır değerlerin sağlanmasına yönelik çalışmalar da yapılacak ve biz de bu çalışmaları yakından takip edeceğiz” diye konuştu. 

Murat Kurum, Soma'da termik santralden karşılanan bölgesel ısınma sistemleri yerine, vatandaşların kendi imkânlarıyla bireysel ısınma yöntemiyle ihtiyaçlarını karşılamaları halinde yaşanacak hava kirliliğinin çok daha ciddi boyutlara ulaşacağının teknik olarak değerlendirildiğini söyledi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA