SİYASET
Giriş Tarihi : 02-01-2020 14:18

“Ülkemize hayır getirmeyecek bu tezkereye ‘Hayır’ oyu vereceğiz”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Türkiye’nin UMH ile Hafter güçleri arasında arabuluculuk yapmasının doğru olduğunu ancak Libya’ya muharip asker gönderilmesini doğru bulmadıklarını söyledi. Akşener, TBMM’de yapılacak tezkere oylamasında ‘Hayır’ oyu kullanacaklarını açıkladı.

“Ülkemize hayır getirmeyecek bu tezkereye ‘Hayır’ oyu vereceğiz”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Türkiye Suriye’de iç savaşın parçası oldu da ne oldu?”

“Başkanlık Divanımız, bugün saat 14:00’te oylanacak tezkerenin, Türkiye’nin millî güvenliği için bir tehdit oluşturacağını, vatan çocuklarının, milletimizin bağrından çıkmış Mehmetçiğimizin nâhak yere şehit olmasına yol açabileceğini, 2 bin kilometre ötede bir yere muharip güç göndermenin sakıncalı olduğunu, yanlış olduğunu, bir Arap iç savaşının Suriye’de olduğu gibi parçası olmanın Türkiye’ye fayda getirmeyeceğine kanaat etti. Suriye deneyiminin getirdiği sonuçlara baktığımız zaman, biz Suriye’deki iç savaşın parçası olduk ve Türkiye ne kazandı? Ne kazandı? 5 milyonun üzerinde mülteci kazandı. Ne kazandı? 50 milyar dolar para harcadı. Ne sonuçla karşılaştı? Rusya ile sınırdaş oldu; hem kuzeyde hem güneyde sınır oldu ve PKK’nın Suriye’de de bir devletleşme yönünde sağlam adımlar atılmasının sonuçlarıyla karşı karşıya kaldı.

Yani ne demek istiyoruz? Suriye’de Arapların kendi arasındaki iç savaşın parçası olmanın, Türkiye’ye getirdiği herhangi bir kazanç olmadı. Bu deneyimden yola çıkarak, 2 bin kilometre uzakta ve bir iç savaş yaşanan bir ülkede, yani Libya’da Türkiye, iki gücün, yani Ulusal Mutabakat Hükümeti ile Hafter kuvvetleri arasında arabuluculuk yapması doğrudur; ama asker göndermesi ve muharip asker göndermesi, o iç savaşın bir diğer alanında taraf olmasını doğru bulmadık.

“Hayır oyu vereceğiz”

Başkanlık divanımız, milletvekillerimize bu konuda bir tavsiye kararı bildirdi. Milletvekillerimizle aynı prosedürü işlettik ve oy birliğiyle bu tezkereye İYİ Parti olarak, saydığım nedenlerle ki Sayın Aytun Çıray partimiz adına konuşma yapacak, o da anlatacak Mecliste, bu saydığımız nedenlerle ‘Hayır’ oyu vermeye ve bu tezkerenin Türkiye’ye hayır getirmeyeceğini, milletimize hayır getirmeyeceğini, millî güvenliğimizi tehdit altına alacağına dair kanaatlerimizle ‘Hayır’ oyu vereceğimizi sizlerle paylaşmak istiyorum.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA