SİYASET
Giriş Tarihi : 02-01-2020 16:06   Güncelleme : 02-01-2020 16:13

“Meclisi işlevsiz bırakan bir tezkereyi onaylayamayız”

CHP İstanbul Milletvekili Ahmet Ünal Çeviköz, TBMM üzerinde ‘Sen kararı al, gerisini merak etme’ şeklinde bir baskı oluşturulduğunu ileri sürerek, “Ulusal egemenliğimizi temsil eden yüce Meclisimizi bu şekilde işlevsiz bırakan bir karar tasarısını onaylamamız asla mümkün değildir” dedi.

“Meclisi işlevsiz bırakan bir tezkereyi onaylayamayız”

CHP İstanbul Milletvekili Ahmet Ünal Çeviköz, Libya’ya asker gönderilmesine dair Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi hakkında TBMM Genel Kurulu’nda CHP adına yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

“Bir askerî harekâta kalkışıyorsunuz fakat siyasî hedefiniz belli değil. Her askerî harekâtın bir siyasî hedefi vardır; o siyasî hedef de ulusal çıkarlara göre belirlenir. Dolayısıyla, gönderilecek askerî gücün büyüklüğü, tipi, hedefleri de bu ulusal çıkarların korunmasını garanti altına alacak şekilde belirlenir.

Burada ulusal çıkarların ne olduğu belli olmadığı gibi, ‘Gönderilecek askerî unsurlarımızın şumül, miktar ve zamanı da Cumhurbaşkanınca takdir ve tayin olunacak’ şeklindeki ifadesiyle ucu açık, muğlâk ve belirsiz bırakılmıştır. Yani sipariş listesi sarayın elindedir.

Yüce Meclisimizin kuruluşunun 100’üncü yılında bir savaşa taraf olmak üzere yurt dışına asker gönderme kararı alması istenirken, üzerinde ‘Sen kararı al, gerisini merak etme’ şeklinde bir baskı oluşturulmaktadır. Ulusal egemenliğimizi temsil eden yüce Meclisimizi bu şekilde işlevsiz bırakan bir karar tasarısını onaylamamız asla mümkün değildir.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA