SİYASET
Giriş Tarihi : 30-08-2019 13:10

“Metal yorgunluğu” tasfiye bahanesi miydi?

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 2017 ve 2018 yıllarında kendi partisine yönelik olarak sık sık dile getirdiği “metal yorgunluğu” eleştirisinin, aslında 64. Başbakan Ahmet Davutoğlu’na yakın il başkanlarını görevden uzaklaştırmak için bir bahane olduğu ileri sürüldü.

“Metal yorgunluğu” tasfiye bahanesi miydi?

Ahmet Davutoğlu, TV5’de yayınlanan ve Suat Toktaş’ın sunduğu “Düşünme Vakti” programında, AK Parti’nin 57 il başkanının, sırf kendi döneminde görev yaptıkları için “metal yorgunluğu” gerekçesiyle görevden alındıklarını söyledi. Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Özellikle bu yılın Ocak ayından itibaren bu konudaki ümidim sarsıldığı için bana gelen arkadaşlarla istişare etmeye başladım. İstişare süreci diyeyim; çünkü çok sayıda şikâyet, beklenti, talep, AK Parti teşkilatlarından öncelikle gelmeye başladı. Çünkü 15 Temmuz’u yapan, 15 Temmuz’da kahramanca direnen bütün il başkanları, hemen hemen, büyük çoğunluğu diyeyim, 81’inden 57’si galiba, sırf benim dönemimde görev yaptıkları için ‘metal yorgunluğu’ denerek görevden alındılar. Bunlar, İstanbul İl Başkanımız, Ankara İl Başkanımız, Konya İl Başkanımız, saymak istemiyorum hepsini. 15 Temmuz’da halkla birlikte mücadele etmiş insanlar. Bırakın metal yorgunluğunu, yorgunluğu hiç tanımamış insanlar. Bunları görünce, AK Parti içindeki huzursuzluk, rahatsızlık ve AK Parti içindeki temel ilkelerden kopuşla ilgili çok ciddi kaygılar ortaya çıktı.”

Gazeteci Gökhan Özbek de, TV5’de yayınlanan “Buluşma Noktası” programında, kendi edindiği bilgiye göre Davutoğlu’na yakın olduğu için görevden alınan il başkanlarının sayısının 79’a ulaştığını söyledi.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 2017, 2018 yıllarında “metal yorgunluğu” ifadesini özellikle seçim dönemlerinde sık sık kullanmıştı.

Erdoğan, yeniden genel başkan seçildikten sonra katıldığı ilk grup toplantısında, “Bu yılsonuna kadar il teşkilatlarımız, ilçe teşkilatlarımız, belde teşkilatlarımızın tamamını güncelleyeceğiz. Yeniden gözden geçireceğiz; çünkü ortada bir metal yorgunluğu var. Bunu aşmamız lâzım. Onun için de çok daha dinamik ekiplerle inşallah 2019’a hazırlanmamız gerekiyor” demişti.

“Metal yorgunluğu” gerekçesiyle bazı belediye başkanları istifaya zorlandı, bazı il başkanları görevden alındı.

Erdoğan’ın 2018 yılında dile getirdiği “Artık metal yorgunluğu yok. Afrin’le beraber şimdi diriliş hareketi yeniden başladı” sözü ise, AK Parti teşkilatlarına yönelik “metal yorgunluğu” ifadesine yüklenen anlamı belirsiz hale getirmişti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA