DÜNYA
Giriş Tarihi : 04-01-2020 01:05

KKTC’den “EastMed” proje antlaşmasına tepki

KKTC Dışişleri Bakanlığı ve KKTC Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) arasında önceki gün imzalanan ve kısa adı EastMed olan “Doğu Akdeniz Doğal Gaz Boru Hattı” proje antlaşmasına tepki gösterdi.

KKTC’den “EastMed” proje antlaşmasına tepki

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı, İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) arasında önceki gün imzalanan ve kısa adı EastMed olan “Doğu Akdeniz Doğal Gaz Boru Hattı” proje antlaşmasının, Türkiye ve Kıbrıs Türk halkını yok sayan ve provokatif çabaların yeni bir ürünü olduğunu kaydetti.

KKTC Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre de, EastMed projesinin amacının, Türkiye’yi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni dışlayarak egemenlik oluşturmak olduğunu dile getirdi

***

KKTC Dışişleri Bakanlığı, İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) arasında önceki gün imzalanan, İsrail doğal gazının deniz altından boru hattı ile Kıbrıs, Girit Adası ve Yunanistan üzerinden Avrupa’ya ulaştırılması için planlanan “EastMed” projesi hakkında değerlendirmede bulundu.

Yapılan açıklamada, “Eastmed projesi, Kıbrıs Türk halkı ve Türkiye’yi bölgesel enerji denkleminin dışına itmeye yönelik düşmanca ve provokatif çabaların yeni bir ürünüdür” ifadesine yer verildi.

Projenin ekonomik akılla örtüşüp örtüşmediğinin birincil önemi haiz olmadığının altı çizilirken, bu tür faaliyetlerde takınılan tavır ve yaklaşımın daha önemli olduğuna vurgu yapıldı.

Açıklamada, Kıbrıs Türklerini sürekli dışlayan, her alanda izole etmeye çalışan GKRY’nin bu faaliyetlerinin, Ada’nın geleceğini yakından ilgilendiren konularda Kıbrıslı Türklerin söz hakkı olmadığı ve Ada’ya dair tek yanlı kararlar verebileceklerini yansıtan bencil bir zihniyetin dışa vurumu olduğu belirtildi.

GKRY lideri Nikos Anastasiadis’in yaptığı açıklamalarla niyetini bir kez daha belli ettiğine işaret edilen açıklamada, GKRY’nin niyetinin Kıbrıslı Türkleri yok sayarak, egemenlik iddiasıyla Ada’nın tek sahibiymiş gibi hareket etmek olduğuna vurgu yapıldı.

“Egemenlik tek yanlı olarak bir tarafça kullanılamaz”

Açıklamada, “Kıbrıs Rum liderliğinin bu faaliyetleri, Kıbrıs sorununun çözümüne dair samimiyetsiz olduklarını ve aslında müzakere ve onun içerisinde yer alan süreçleri de adeta bir paravan ve sahne olarak kullandıklarını çok net şekilde ortaya koymaktadır” ifadelerine yer verildi.

Gelinen aşamada Rumların, Kıbrıslı Türkleri eşit ortak olarak kabul etmediği ve onların haklarını, sürekli engelledikleri çözümden sonraya atma gayreti içerisinde olduğuna işaret edilerek Kıbrıs Türklerinin eşitliğinden, egemenliğinden ve haklarından taviz vermeyeceği, aynı zamanda bunları yok sayanlara da boyun eğmeyeceği kaydedildi.

“Bu Ada’da çeşitli çözüm planlarında da ortaya konduğu üzere egemenlik, eşit şekilde iki halktan kaynaklanmaktadır ve bu egemenlik, tek yanlı olarak bir tarafça kullanılamaz” değerlendirmesinde bulunulan açıklamada, dün imzalanan Eastmed boru hattı projesinin maliyetinden dolayı, izlenim yaratmaktan öteye gidemeyeceği de ifade edildi.

“TC ve KKTC’yi dışlayarak egemenlik sağlamak istiyorlar”

KKTC Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre de, EastMed projesinin amacının, Türkiye’yi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni dışlayarak egemenlik oluşturmak olduğunu söyledi.

KKTC Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, yaptığı açıklamada, Doğu Akdeniz’de var olan Hidrokarbon yataklarının Türkiye’nin içinde yer alacağı projelerle gerçekleşebileceğini ifade ederek, dayatma projelerin ilgili taraflara ve bölge ülkelerine zarar vereceğini kaydetti.

Töre, “Rum-Yunan-İsrail anlaşması şeklinde oluşan EastMed projesi, ekonomik değildir. Coğrafi olarak da inşası mümkün görülmemektedir. Buna rağmen başka ülkeleri de yanlarına alarak bu projeyi gerçekleştireceklerine inanan Rum-Yunan-İsrail tarafı, EastMed projesine imza koymuşlardır” dedi.

Töre, ayrıca, Türkiye ve KKTC düşmanlığı ile akıl karıştıranların, mutlaka duvara toslayacaklarını vurguladı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA