SİYASET
Giriş Tarihi : 05-01-2020 09:13

Karamollaoğlu: ABD, dünyanın başının belâsı haline geldi

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’yi ve Ebu Mehdi El-Mühendis’i hava saldırısı ile katlederek uluslararası hukuku ihlâl ettiğini belirterek, Trump başkanlığındaki ABD’nin, dünyanın başının belâsı haline geldiğini söyledi.

Karamollaoğlu: ABD, dünyanın başının belâsı haline geldi

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin İl Başkanları ve İl Müfettişleri Toplantısı’nda gündemi değerlendirdi.

“ABD, uluslararası hukuku ihlâl etti”

2020 yılının ilk toplantısını yaptıklarını belirten Karamollaoğlu, “Bu toplantımızın, aslında hayırlı haberlerle açılmasını, başlangıcın hayırlı birtakım adımlarla atılmasını arzu ederdik; ama ne yazık ki Amerika Birleşik Devletleri (ABD), adeta harp ilân eder gibi, hem uluslararası hukuku çiğneyerek, hem de doğrudan doğruya kendi anayasalarını ihlâl ederek, Trump’ın emriyle İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’yi ve aynı zamanda Ebu Mehdi El-Mühendis’i, bir füze saldırısıyla katletti, şehit etti” diye konuştu.

“Amerika, dünyanın başına belâ oldu”

“Bugün dünyanın herhalde başının en büyük dertlerinden bir tanesi, hatta en büyüğü, ABD’nin, Trump başkanlığında dünyanın belâsı haline gelmesi” diyen Karamollaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Tabii ekonomik gücü, askerî gücü, siyasî gücü büyük olunca, bu gücün tahribatı da çok ama çok fazla oluyor. Ne yazık ki Irak’ta bugün meydana gelen kargaşa ve katliam zemini, hiç unutmayalım, “Hep geriye dönüyorsunuz” diyorlar ama bugünkü hükümetin, iş başına gelirken sanki önceden yaptığı bir taahhüdü gerçekleştirmek üzere, ABD’nin Irak işgaline destek vermesiyle başladı.

“Amerika, yaptığı katliamların altında kahrolup gidecektir”

Tam bir buçuk; belki bazı tahminlere göre 2 milyon insan katledildi. Seçerek katlettiler. Herhangi bir kişiyi de öldürdüler, çocukları da katlettiler; ama ne yazık ki aynı zamanda Irak’ın kalkınmasına, Irak’ın kapasitesinin artmasına, güçlenmesine vesile olacak yüksek tahsilli kişileri, özellikle suikastlarla öldürdüler.

Tabii işin bir başka acı tarafı da var: Bugün Amerika, bu acıyı yaşıyor. Bu katliamları yapanlara, şimdi öğreniyoruz ki, öldürdükleri sivil başına, katlettikleri çocuk başına büyük ödüller vermişler. Tabii bu katliamı yapanlar da insan. Kendi memleketlerine döndüklerinde şimdi, bu acıyla buhranlar geçiriyor o insanlar. Seslerini dünyaya duyurmamaya çalışıyorlar; ama bu buhranın, bu katliamın altında, dünyada hangi güce sahip olursa olsun, zalimler, gelmiş geçmiş, ABD de kahrolup gidecektir; buna inanıyorum.”

“Çin mallarını satın almayalım”

Çin’in Uygur bölgesinde uyguladığı vahşete de değinmeden geçemeyeceğini dile getiren Karamollaoğlu, “Evet bu, bugün aniden olan bir hadise değil; ancak hükümetle el ele, kol kola, birlikte bu ülkeye zarar vermeye çalışanlardan bazıları da, “Yaav aslında Çin’de, ne demek baskı, zulüm? Tam tersi bu adamlar eğitiliyor” diyor. Evet, senin kafanda; tam bir komünist mantığıyla. Buna yumuşak yaklaşmak mümkün mü Allah aşkına yahu? Kamplara doldurulmuşlar, inançlarından uzaklaştırılıyorlar. Ailelerinin yanına, güya eğitici maksadıyla, mutlaka bir erkek veriliyor. Arkasından da deniyor ki, “Efendim, bu aslında bir eğitimdir.” Böyle eğitim olmaz olsun. Böyle eğitim ‘düşman başına’ derler. Allah yardımcımız olsun; buradaki kardeşlerimize yardım etsin. Biz, bugün Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nden Çine karşı, oradan gelecek birkaç milyar dolara tamah ederek geri durmamalarını, mutlaka bu konuyu gündeme getirip, Çin’i bu konuda geri adım atmaya mecbur bırakmalarını bekliyoruz.

Fertler olarak bizim üzerimize de düşen bir vazife var: Gücümüzün yettiği kadarıyla bütün Çin mallarına biz, kendimiz, bir tahdit (sınırlama) koymalıyız. Satın almamalıyız. Dikkat etmeliyiz. Bugünün savaşları, evet silahlarla da yapılıyor ama en güçlü savaş, ekonomik sahada yapılan savaştır. Bunu da hepimiz biliyoruz.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA