DÜNYA
Giriş Tarihi : 05-01-2020 10:21   Güncelleme : 05-01-2020 10:46

Trump: İran saldırırsa, belirlediğimiz 52 hedefi vururuz

ABD Başkanı Donald Trump, İran’ın ABD’lilere veya ABD unsurlarına saldırması durumunda İran ait 52 hedefi vurmak üzere tespit ettiklerini açıkladı. Trump, yeni silahlara 2 trilyon dolar harcadıklarını ve İran’ın herhangi bir ABD üssüne saldırması halinde bu yeni silahlardan bazılarını İran’a karşı kullanabileceklerini belirtti.

Trump: İran saldırırsa, belirlediğimiz 52 hedefi vururuz

İran Devrim Muhafızlarına bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin ABD tarafından öldürülmesinin ardından ABD ile İran arasındaki gerginlik giderek yükseliyor.

İran’ın ABD ordusuna ve vatandaşlarına yönelik tehditlerine Twitter’dan cevap veren Trump, şu ifadeleri kullandı:

“Daha fazla tehdit istemiyoruz”

“Dünyayı, son zamanlarda yüzlerce İranlı protestocu ve hayatında öldürdüğü bütün insanların yanı sıra bir Amerikalıyı öldürüp birçoğunu da yaralayan teröristlerinden temizlediğimiz için İran, bazı ABD unsurlarını hedef alma konusunda oldukça cesurca konuşuyor. (Kasım Süleymani) zaten büyükelçiliğimize saldırıyordu ve başka yerleri vurmak üzere hazırlık yapıyordu. İran, zaten yıllardır sorundan başka bir işe yaramadı. Bu bir uyarı olsun: İran, Amerikalılara veya Amerikan unsurlarına saldırırsa biz, (yıllar önce İran tarafından rehin alınan 52 Amerikalıyı temsilen) 52 İran sahasını hedef almış bulunmaktayız. Bazıları üst düzey, İran ve İran kültürü açısından çok önemli. Bu hedefler ve İran’ın kendisi çok hızlı ve çok sert bir şekilde vurulacaktır. ABD daha fazla tehdit istemiyor.”

“2 trilyon dolar harcadığımız yeni silahları İran’a karşı kullanırız”

Trump, daha sonraki twitter mesajlarında da “ABD, askerî ekipman için daha yeni 2 trilyon dolar harcadı. Dünyada en büyük ve en iyiyiz. İran, bir Amerikan üssüne veya herhangi bir Amerikalıya saldırırsa, yepyeni, güzel ekipmanlardan bazılarını onlara göndeririz, hiç tereddüt etmeden” ifadelerini kullandı.

Pompeo: İran, Iraklı vatanseverlerin hayatını tehlikeye atıyor

Diğer taraftan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise Twitter’dan yaptığı açıklamada “İran’ın sahip olduğu Ketaib Hizbullah çeteleri, Irak güvenlik güçlerinden ABD’nin Bağdat büyükelçiliğini ve Irak halkının Amerikalılarla çalıştığı diğer yerleri koruma görevini bırakmasını istiyor. İran’ın Irak yönetimine ne yapması gerektiğini söylemesi, Iraklı vatanseverlerin hayatını tehlikeye atıyor. Irak halkı, aslında İran’ın boyunduruğundan kurtulmak istiyor ve daha yakın zamanda İran Başkonsolosluğunu yakıp kül ettiler” ifadelerini kullandı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA