GÜNDEM
Giriş Tarihi : 06-01-2020 02:49

“Askerimiz Libya’da savaşmayacak, koordinasyonu sağlayacak”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya’ya gönderilecek Türk askerlerinin savaşmayacaklarını, savaşacak olan ekiplerin koordinasyonunu sağlayacaklarını söyledi. Libya’daki askerî gücün emir-komutasının Korgeneral rütbesindeki Türk subayında olacağını belirten Erdoğan, asker gönderilmesinin amacının, meşru hükümetin ayakta kalmasının ve sivil siyasete dönülerek anayasanın hazırlanmasının sağlanması olduğunu söyledi.

“Askerimiz Libya’da savaşmayacak, koordinasyonu sağlayacak”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dolmabahçe Sarayı’ndaki çalışma ofisinden canlı olarak yayınlanan CNN Türk ve Kanal D ortak yayınında, gazetecilerin siyasî gündeme dair sorularını cevapladı.

“Daha kapsamlı bir anlaşmanın adımını Kaddafi döneminde atmıştık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası” hakkındaki değerlendirmesinin sorulması üzerine, “Öncelikle şunu söyleyeyim, gönül rahatlığıyla; biz, bu işte dersimizi çok çalıştık. Biliyorsunuz, bu işin süreci, bu dönemde değil, başbakanlığım döneminde, 2010, oralara kadar dayanır. Ta Kaddafi dönemine dayanır. Orada kıta sahanlığı olayı buna dahil, Libya ile bugün yaptığımız anlaşmanın daha geniş kapsamlısını biz, Kaddafi döneminde adımını attık; fakat ömrü vefa etmedi. İşi imza noktasına getiremedik” diye konuştu.

Geçmişteki tecrübeler ve bölgede yaşanan son karışıklıklar sebebiyle “Artık bunu çözmemiz lâzım” diye düşündüklerini ifade eden Erdoğan, harita üzerinde bilgi verdi.

Libya sahili ile Türkiye sahili birbirini görüyorsa burada kıta sahanlığı anlaşması yapılabileceğini belirten Erdoğan, “Uluslararası bir hak ve deniz hukukuna uygun ve en ufak bir sıkıntı, burada söz konusu değil. Onun için de dikkat ederseniz çok fazla konuşamıyorlar” dedi. Erdoğan, bugün her iki tarafın da bu anlaşmadan memnun olduğunu söyledi.

“Uluslararası şirketlerle ortaklaşa çalışma yapabiliriz”

Gazeteci Ahmet Hakan Coşkun’un, “Türkiye bu anlaşmayı yapmasaydı, burada diğerleri gelip araştırma yapacaktı” yorumu üzerine Erdoğan, şu değerlendirmede bulundu:

“Tabi, birileri gelecekti. Muhakkak gelecekti ki bu, uluslararası şirketler olabilir vesaire. Kaldı ki şu anda bizim bu anlaşma yaptığımız yere şimdi biz, yine uluslararası şirketleri alabiliriz. Buna mani bir hal yok. İsim vermeme de gerek yok. Uluslararası şirketlere teklifler yaparız ve bu teklifler neticesinde onları da biz, bu çalışmanın içerisine katabiliriz. Ortaklaşa böyle bir çalışma yapabiliriz.”

Atılan bu adımlardan rahatsız olanlar olduğunu dile getiren Erdoğan, bu konuda şunları söyledi:

“Bu rahatsız olanlara dedik ki, bakın bizim Libya’ya girişimiz bugün değil. Geçmişte de özellikle tabi Yunan ve Rum ikilisinin burada bizi Akdeniz’e hapsetme planları bozuldu. NATO zirvesinde yaklaşık bir buçuk saat Yunan Başbakanı ve heyetiyle şahsım ve heyetim, görüşme yaptık. Dedi ki, “Bu hukuka aykırıdır” filan… “Ya siz, eğer hukuka aykırıysa, hukuka aykırı olmayan yollara başvurun, oradan bu işi çözün; ama biz, şu anda bir devletle anlaşma yaptık. Siz, şu anda Hafter’le çalışıyorsunuz. Hafter’in hukukî bir karşılığı var mı? Yok. Hafter, aslında şu anda uluslararası camianın tanımadığı ve orada bir ‘darbeci’ sıfatıyla bulunan birisidir. Bunu göreceksiniz ve kabul edeceksiniz. Meşru hükümetle biz çalışıyoruz. Tabi önümüzdeki dönemde adil ve hakkaniyete dayalı sınırlandırma söylemimizi biz, devam ettireceğiz. Bundan bizim geri adım atmamız mümkün değil; ama nasıl? Hem diplomasiyi öne çıkaracağız, diyaloğu ve iş birliğini teşvik edeceğiz. Tabi kimsenin, ne bizim ne de özellikle Libyalı kardeşlerimizin haklarına, onların gasp edilmesine ve tek taraflı adımlar atmasına da Türkiye olarak izin vermeyeceğiz. Bu konuda da kararlılığımız var.

“Sayın Bahçeli’ye çok çok teşekkür ediyorum”

Tabi benim burada bir de teşekkür borcum var. O da nedir? Parlamentomuza bunu getirdiğimizde bu tezkereyle alâkalı olarak Cumhur İttifakı bu noktada Sayın Bahçeli’ye ve heyetine, istisnasız ortaya koydukları tavır sebebiyle çok çok teşekkür ediyorum. Çünkü o duruş çok çok önemliydi.

“Atatürk de Trablusgarp’a gitmedi mi?”

Bununla ilgili bir şey… Ne diyor ana muhalefet partisi? Türk askerine lejyoner diyecek kadar alçalıyor. Bizim askerimiz, bir defa oraya bir lejyoner sıfatıyla gitmiyor. Tam aksine, ben bunu Gölcük’te denizaltı, biliyorsunuz, inşasında yaptığım konuşmada da söyledim; Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Trablusgarp’a gitti mi? Gitti ve orada gözünden de hatta yaralandı mı? Yaralandı. O farklı bir süreçti. O farklı süreci yaşadı mı? Yaşadı. Peki, Gazi Mustafa Kemal için böyle bir yakıştırma yapmanız mümkün mü? Siz, her zaman ‘Biz Atatürk’ün partisiyiz’ diyorsunuz. Peki, bunu nereye yerleştireceksin? Bu konuyla ilgili hani “Atatürk’ün gözündeki şehlâlık” derler ya? O şehlâlık da aslında oradaki gelen bir parçanın gözüne vurmasıyla, şarapnel parçasının, onunla kalıyor ve biraz da sıkıntılar, o dönemde yaşamış.”

“Askerimiz savaşmayacak, koordinasyonu sağlayacak”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya gönderilecek olan askerlerin hangi görevi üstleneceklerini de açıkladı. Erdoğan, “Fakat bütün güvenlik kurumlarımız arasında eğitim ve öğretim programlarının düzenlenmesi noktasında teknik bilgi ve tecrübe paylaşımı noktasında bizim askerimizin oradaki görevi, koordinasyondur ve şu anda da bu koordinasyonu yapıyorlar. Orada bir harekât merkezi, bu harekât merkezinde de bizim bir korgeneralimiz bulunacak. Oradaki bu süreci, onlar yönetecekler” diye konuştu.

“Askerlerimiz peyderpey Libya’ya gitmeye başladı”

“Ne zaman gidecekler?” sorusuna da Erdoğan, “Şu anda zaten peyder pey gidiyorlar; ama şu anda tabii, yoğunlaşma, biraz daha… (daha sonra olacak.)” cevabını verdi.

Erdoğan, “Az önce söylediklerinizden, bir muharip güç olarak gitmedikleri sonucunu çıkarıyoruz; doğru mu?” sorusu üzerine de, “Muharip güç olarak bizim orada farklı ekiplerimiz olacak. Bunlar, bizim askerimizin içinden değil ve bu farklı ekiplerle o muharip güçler orada çalışacak; ama işin koordinasyonunu bizim üst düzey askerlerimiz, bunun içinde, başta korgeneralimiz olmak üzere ve bunun yanında da korgeneralimizle birlikte özellikle oradaki emir komuta zincirini elinde tutan, gayet iyi yetişmiş ekiplerimiz olacak. Onlarla beraber bu süreci işletmiş olacağız” dedi.

Erdoğan, Libya’ya asker gönderilmesinin amacını da şöyle açıkladı:

“Amaç, meşru hükümetin ayakta kalmasını sağlamak”

“Meşru hükümetin ayakta kalması, oradan zaferle çıkması ve kendi topraklarına, kendi varlıklarına sahip olması. (Yaptığımız anlaşmanın geçerliliğini) zedelemeyecek. Bu anlaşmanın, biliyorsunuz, zaten bir yıllık bu tezkerenin süresi var. Bu bir yıl içerisinde de orada süratle bir netice almak. TBMM’nin almış olduğu bu söz konusu kararın asıl amacı, aslında, daha ileri gideyim, Libya’da ateşkes sağlanmasına ve siyasî sürece geri dönülmesine yardımcı olmaktır. Hatta hatta, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının Libya’daki olası mevcudiyetinin amacı, savaşmak veya savaştırmak değil. Yani bir taraftan da meşru hükümete destek sağlayarak, bölgeyi istikrarsızlığa sürükleyecek insanî trajedilere yol açacak gelişmeleri önlemektir. Bir an önce de anayasayı hazırlamaktır.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA