Advert
DÜNYA
Giriş Tarihi : 06-01-2020 05:06   Güncelleme : 06-01-2020 06:14

Irak Meclisi “ABD güçleri gitsin” deyince Trump Irak’ı tehdit etti

Irak parlamentosu, dün gerçekleştirdiği olağanüstü oturumda, ABD ve diğer yabancı güçlerin ülkeden çıkarılmasına oy çokluğuyla karar verdi. Bu kararın Ardından, ABD Başkanı Donal Trump, Irak’ı tehdit etti. Trump, “Irak, ülkeden çıkmamızı isterse ve bunu dostça yapmazsa, onlara daha önce hiç görmedikleri ağır yaptırımları uygularız” dedi.

Irak Meclisi “ABD güçleri gitsin” deyince Trump Irak’ı tehdit etti

Irak parlamentosunda yapılan oylamanın ardından Şii milletvekilleri, mecliste “ABD’ye hayır”, “Ey işgalci, çık dışarı!” sloganları attılar.

Irak parlamentosunun ABD ve diğer yabancı güçlerin ülkeden çıkarılmasına dair kararının hayata geçirilebilmesi için birtakım yasal düzenlemelerin yapılması gerekiyor.

Irak’ta istifa eden Başbakan Adil Abdulmehdi, bunun için hazırlık aşamasında olduklarını bildirdi.

Ancak ABD Başkanı Donald Trump, Irak Parlamentosu’nun ABD askerlerinin ülkeden çıkmasını talep eden kararına tepki göstererek, “(Irak) Ülkeden çıkmamızı isterlerse ve bunu dostça yapmazlarsa onlara daha önce hiç görmedikleri ağır yaptırımlar uygularız. İran yaptırımları bunların yanında hafif kalır” dedi.

Trump, Florida’dan dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı.

“Başından beri Irak’a girilmesine karşıydım”

ABD’nin en başta Irak’a girmesine karşı çıktığını belirten Trump, Irak’a girmenin büyük hata olduğunu ve Irak’ın 11 Eylül saldırılarıyla ilişkili olmadığının ispat edildiğini vurguladı.

“Suriye-Türkiye sınırını niye ben koruyayım?”

Irak’ın yanı sıra birçok bölgeden çekilmeye çalıştıklarını anlatan Trump, “Suriye’den çekildim; çünkü o sınırı (Türkiye-Suriye) korumayacağım. Neden o sınırı ben koruyayım? Askerleri var korusunlar. O sınır zaten kuşatma altında. O sınırdaki çatışma bin yıldır devam ediyor. Oraya şimdi ‘Güvenli Bölge’ diyoruz; ama aslında güvenli bölgenin aksi var orada. Orada çok insan öldü. Türkiye’den çok insan öldü; belki iki katı” diye konuştu.

“Milyarlarca dolara mal oldu; ödemezlerse çıkmayız”

ABD’nin Irak’tan çekilmesine dair soruları da cevaplayan Trump, “Orada devasa ölçüde pahalı bir üs inşa ettik. Milyarlarca dolara mal oldu. Benden çok önce yapılmıştı. Harcamalarımız için geri ödeme yapmadıkları sürece çıkmayacağız” dedi.

“Daha önce hiç görmedikleri ağır yaptırımlar uygularız”

Irak yönetimini tehdit eden Trump, “(Irak) ülkeden çıkmamızı isterlerse ve bunu dostça yapmazlarsa onlara daha önce hiç görmedikleri ağır yaptırımları uygularız. İran yaptırımları bunların yanında hafif kalır” dedi.

“Onlara izin var da bize yok mu?”

Dün İran’a ait bazı kültür yapılarının da bulunduğu 52 hedef seçtiklerine dair twitter mesajının sorulması üzerine Trump, “Onların insanımızı öldürmelerine izin var, insanımıza işkence etmelerine ve sakatlamaların izin var, yol kenarlarına bomba yerleştirip insanımızı öldürmelerine izin var da bizim onların kültürel sahalarına dokunmamıza mı izin yok? Bu böyle olmaz” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA